Zazdrość to uczucie, którego każdy z nas doświadczył będąc w związku. Jednak gdy odczuwamy złość, kiedy nasz partner rozmawia z inną kobietą, nie możemy znieść, gdy kelnerka jest dla niego miła lub gdy opowiada o nowej koleżance z pracy… to może świadczyć o tym że to uczucie przejmuje nad nami kontrolę. Dowiedz się, czym jest chorobliwa zazdrość i jak się objawia.

Różne rodzaje zazdrości

Zazdrość to znane każdemu uczucie, który towarzyszy nam już od dzieciństwa. Psychologowie wyróżniają trzy rodzaje zazdrości: reaktywną, czyli emocjonalną reakcję na zdradę, niepokojącą- obawę przed tym, że partner może zdradzić i zaborczą, która objawia się obsesyjnym sprawdzaniem, kontrolowaniem i oskarżeniami partnera o niewierność.

Gdy zazdrość przejmuje nad nami kontrolę

Choć zazdrość to naturalne uczucie, które występuje w każdym związku, to czasem zdarza się, że przejmuje nad nami kontrolę. Gdy zaczynamy obsesyjnie sprawdzać i kontrolować partnera, mamy do niego nieuzasadnione pretensje i podejrzewamy go o niewierność i zdradę, bez racjonalnych postaw, możemy mówić o chorobliwej zazdrości. Dowiedz się kiedy zazdrość  przestaje mieścić się w granicach normy i zaczyna zagrażać naszej relacji.

Czym jest chorobliwa zazdrość?

Chorobliwa zazdrość pojawia się, gdy zaczynamy stale podejrzewać partnera o zdradę, bez racjonalnych podstaw. Wszędzie doszukujemy się znamion romansu, wypytujemy go, śledzimy i szpiegujemy. Wszystkie kłótnie opierają się na oskarżeniach o niewierność. Zadręczamy partnera pretensjami i zarzutami. Przesadnie sprawdzamy i kontrolujemy, wciąż szukamy dowodów jego winy.

Podejrzewamy partnera o zdrady i romanse, a krąg potencjalnych kochanków jest szeroki. Gdy druga połówka tylko uśmiechnie się do obcej kobiety na ulicy, chwilę porozmawia z kelnerką lub ekspedientką w sklepie lub opowiada o nowej, miłej koleżance w pracy- dostajemy szału. Nie mamy do niego zaufania, a wszystkie takie zachowania rozdmuchujemy do rozmiarów zdrady.

Skąd się bierze chorobliwa zazdrość?

Chorobliwa zazdrość o partnera wynika zazwyczaj z niskiego poczucia własnej wartości. Wiąże się z silnym lękiem przed utratą drugiej osoby oraz poczuciem, że ktoś inny może być bardziej atrakcyjny od nas, pod względem emocjonalnym lub fizycznym.

Możemy wynieść ją już z dzieciństwa, kiedy rodzice obdarzają nas warunkową miłością, a my dorastamy w przeświadczeniu, że na czyjeś uczucie musimy zasłużyć i walczyć o uwagę bliskich.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img