Twój kontakt z otoczeniem, sposób w jaki się poruszasz czy śpisz. Depresja wpływa na każdy aspekt twojego życia. Skutki tej choroby są tragiczne, więc warto potrafić jak najszybciej rozpoznawać symptomy. Naukowcy odkryli korelację między używanym językiem a depresją.

Zdarza się, że „język depresji” ma duży wpływ na innych. Dzieje się tak za sprawą znanych twórców borykających się z tą chorobą. Słowa pisane przez Kurta Cobaina czy Sylvię Plath do tej pory oddziałują na ludzi.

Dzięki technologii naukowcom udało się przeprowadzić badanie, które sprawdzało korelację między używanym językiem a chorowaniem na depresję. W efekcie mogli wskazać klasy słów wykazujących taką zależność.

Naukowcy zebrali ponad 6400 różnych pisemnych wypowiedzi osób z problemem depresji. Były to eseje, pamiętniki czy wpisy na forach internetowych. W tym znajdowały się także prace znanych osób, u których zdiagnozowano tę chorobę. Na podstawie komputerowej analizy słów wyodrębniono dwa komponenty: treść i styl wypowiedzi.

#Treść

Treść odnosi się do tego, co chcemy przekazać – znaczenie lub przedmiot twierdzenia. Nie będzie zaskoczeniem, że osoby z symptomami depresji używają wielu słów z negatywnym zabarwieniem tj. „samotny”, „smutny”, „nieszczęśliwy”.

Częściej też w ich wypowiedziach można znaleźć zaimki w pierwszej osobie „ja”, „mój”,„mnie”. Znacznie rzadziej korzystają z zaimków takich jak „oni”, „ich”, „jej”. Może to wskazywać na to, że osoby chore są bardziej skupione na sobie i nie odczuwają bliskości z innymi.

#Styl

Styl języka odnosi się do tego w jaki sposób wyrażamy siebie„Skrajne słowa” -wskazujące najmocniejsze określenie dla danej sytuacji: „zawsze”, „nigdy”, „zupełnie”.

Zrozumienie języka depresji może pomóc w odczytywaniu sposobu myślenia osób chorych. Musimy pamiętać, że te badania miały na celu wykazanie korelacji między językiem a depresją. Nie jest on źródłem problemów. Jeśli chorujesz na depresję nie znaczy to, że na pewno posługujesz się właśnie takim językiem. Analogicznie do tego, posiadanie w swoim słowniku tych słów nie determinuje twojej choroby.

Nie mniej jednak: jeśli znasz kogoś kto chorował na depresję – bądź czujny, gdy zacznie się wypowiadać w podobny sposób. Może to sygnalizować powrót choroby.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img