Histeria, kiedyś uważana była za kobiecą dolegliwość. Obecnie wiemy, że to groźna choroba, która może dotknąć każdego. Dowiedz się, czym jest ta choroba i jak opanować napady histerii.

Czym jest histeria?

Histeria w dawnych czasach była opisywana jaka kobieca przypadłość, związana z ich delikatną naturą. Obecnie wiemy, że to rodzaj nerwicy o podłożu psychicznym, który może dotknąć każdego człowieka. Histeria utrudnia normalne funkcjonowanie i może prowadzić do wielu zdrowotnych problemów.

Jakie są przyczyny występowania histerii?

Przyczyny histerii nie są do końca znane… Jednak psychiatrzy uważają, że to zaburzenie może występować, jako reakcja obronna na lęk, traumatyczne przeżycia lub urazy psychiczne. Może być związana z problemami w dzieciństwie (brakiem bliskości rodziców, ciepła rodzinnego) i nieprawidłową socjalizacją.

Jak się objawia histeria?

Podczas ataku histerii, chory traci kontrolę nad emocjami i zachowaniem. Histeryczny napad objawia się silnym lękiem, połączonym z fizycznymi objawami: krzykiem i płaczem oraz kołataniem serca, dusznościami, bólem brzucha, potliwością. Mogą występować zawroty głowy, omdlenia, drgawki, drętwienie kończyn, nudności i wymioty. W niektórych przypadkach histeria prowadzi nawet do utraty zmysłów: wzorku, słuchu, mowy! Ataki występują nagle i równie szybko mogą znikać.

Jak leczy się histerię?

Leczenie histerii wymaga stosowania długotrwałej psychoterapii, wspomaganej farmakologicznie. Czasem stosowana jest także hipnoza. Gdy objawy histerii ulegają nasileniu i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto zgłosić się po pomoc. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić.

Jak reagować na napady histerii?

Jeśli osoba w naszym otoczeniu dostanie ataku histerii, przede wszystkim powinniśmy zachować spokój i opanowanie. Mówienie choremu, by wziął się w garść i uspokoił, nie jest dobrym pomysłem. Okażmy empatię, zrozumienie i wyrozumiałość. Atak trzeba cierpliwie przeczekać, podczas niego dobrze jest towarzyszyć choremu i okazać mu swoje wsparcie. Gdy ataki histerii pojawiają się często i zakłócają normalne życie, nie ma innego wyjścia, poza zgłoszeniem się po pomoc do profesjonalisty: psychoterapeuty lub psychiatry.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img