Strach przed popełnianiem błędów. Czy można opanować lęk, który nas paraliżuje?

Strach przed popełnianiem błędów to destrukcyjne uczucie, które może nas paraliżować. Sprawia, że nie mamy szansy się rozwijać i zmieniać. Może hamować nasze funkcjonowanie, powstrzymywać nas przed wieloma aktywnościami i uczeniem się nowych rzeczy. Dowiedz się, czy można z nim walczyć?

Czym jest strach przed popełnianiem błędów?

Strach przed popełnianiem błędów (z angielskiego fear of making mistakes, czyli FOMM) to po prostu strach przed porażką, ośmieszeniem, błędami. Może być tak silny, że wręcz zaburza nasze funkcjonowanie, hamuje nas przed działaniem, rozwojem i zmianami. Czy można opanować lęk, który nas paraliżuje?

Czasem ludzie odczuwają tak silny lęk przed popełnieniem błędu, że wolą nie podjąć żadnego działania. Rezygnują już na starcie, w obawie przed porażką.

Jak walczyć ze strachem przed popełnianiem błędów?

Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych, którzy są ekspertami w każdej dziedzinie. Każdy z nas popełnia błędy. I ma do tego prawo.

Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi! To prawda! Popełnianie błędów jest częścią procesu uczenia się nowych rzeczy. Bez tego nie jesteśmy w stanie się rozwijać i zmieniać na lepsze. Stoimy w miejscu i nie możemy ruszyć dalej.

Na popełniane błędy patrz z dystansu. Nie wyolbrzymiaj ich i nie rozpamiętuj nieustannie swoich porażek. Te nieumyślne działania zdarzają się każdemu, bez wyjątku.

Porażki traktuj jak cenne lekcje, wyciągnij z nich wnioski i idź dalej z podniesioną głową. Uczynią Cię silniejszą i pozwolą uniknąć powtarzania tych samych błędów w przyszłości.

Pamiętaj o tym, że niezależnie od tego, czy będziesz za wszelką cenę unikać błędów i się ich bać, czy też nie- i tak nie ich nie pominiesz. Strach niczego nie zmieni, nie ochroni cię przed porażką, a wręcz przeciwnie. Może źle na Ciebie wpływać, hamować Cię przed działaniem i rozwojem.

Popełnianie błędów nie zawsze jest oznaką słabości i nieudolności. Wynika z odwagi, braku strachu przed nowościami, mierzeniem się z wyzwaniami i podejmowaniem ryzyka. Popycha do rozwoju i pracy nad sobą. Tylko w ten sposób możemy się uczyć i osiągnąć, to czego chcemy.

Udostępnij: