10 psychologicznych wskazówek, jak być bardziej lubianym

Są ludzie, którzy są lubiani przez innych „z automatu”, są również tacy, którzy potrzebują więcej czasu by dać się polubić. Niewątpliwie ma z tym związek ich styl bycia, charyzma czy poczucie humoru. Naukowcy przez wiele lat badali związek między różnymi ludźmi a ich umiejętnością przekonywania do siebie innych. Wyciągnęli pouczające wnioski, które warto wcielić w życie!

1. Podkreślaj wspólne wartości

Wspólne wartości i poglądy na początku znajomości jednoczą i dają dobry start. Na relacje długotrwałe wpływają równie pozytywnie, budują i wzmacniają. Nie warto podkreślać swoich odmiennych poglądów, czy próbować przekonywać do swoich racji; lepiej skupić się na tym, co łączy.

2. Uśmiechaj się

Jest to najprostszy i zarazem jeden z najistotniejszych elementów przy zawieraniu nowych znajomości i zjednywaniu sobie ludzi. Uśmiech jest podstawą do tego, aby ludzie odebrali nas jako miłych i pozytywnych. Jest sposobem na szybkie polubienie i zapamiętanie danej osoby w sposób korzystny.

3. Naśladuj

Nazywane jest to „lustrzanym odbiciem”. Celem jest naśladowanie drugiej osoby w subtelny sposób, np. jej ruchy, gesty, mowę ciała czy wyraz twarzy. Znacząco ułatwia to dwóm osobom przekonanie się do siebie i nawiązanie przyjaźni. Potwierdzeniem jest przeprowadzony eksperyment; wśród nowopoznanych par więcej osób jako lubianą wskazywało tę osobę, która przybierała podobną mowę ciała.

4. Wysłuchaj

Każdy z nas chce być wysłuchanym. Jeśli trafisz na osobę, która ma ochotę mówić o sobie i jej sprawach, pozwól jej na to. Mówienie o sobie jest odbierane przez ośrodki mózgu odpowiedzialne za motywację, co jest utożsamiane z pozytywnymi odczuciami. Wysłuchanie innych z pewnością  sprawi, że spotkanie zostanie dobrze zapamiętane.

5. Komplementuj

Większość z nas lubi słyszeć na swój temat miłe rzeczy. Okazuje się, że jest to bardzo pomocny element dla udanych znajomości. Istota tkwi w tzw. „spontanicznym przeniesieniu cech”; ludzie kojarzą miłe słowa, które wypowiadasz w ich kierunku z Twoją osobą. Dzięki temu kiedy opiszemy kogoś jako życzliwego i wyrozumiałego, te cechy będą kojarzone z nami. Warto pamiętać, że zasada działa również w przypadku mówienia o innych źle.

6. Okazuj pozytywne emocje

Uśmiech i pozytywne nastawienie działają jak magnez, a nasze emocje i nastrój mogą być wyczuwane przez ludzi wokół nas. Podświadomie często kopiujemy mowę ciała innych ludzi, a w efekcie czujemy się podobnie do nich. Warto zatem komunikować pozytywne nastawienie i emocje tak, aby ludzie wokół nas byli szczęśliwi.

7. Przekraczaj barierę dotyku

Mowa oczywiście o subtelnym muśnięciu czy delikatnym pogłaskaniu po ramieniu drugiej osoby. Przekroczenie bariery dotyku w umiejętny sposób zbliża do siebie ludzi, a szansa na bliską znajomość wzrasta.

8. Bądź życzliwy i kompetentny

Są to jedne z cech, na podstawie których druga osoba buduje sobie o nas zdanie. Jeśli jesteś osobą ciepłą, niepragnącą rywalizacji – ludzie poczują, że mogą Ci zaufać. Drugą cechą jest kompetencja, dzięki której zdobędziesz szacunek i uznanie.

9. Pokazuj swoje wady

Nikt nie lubi ludzi doskonałych i idealnych, dlatego warto od czasu do czasu (nie za często!) pokazać, że również jesteś tylko człowiekiem i masz wady. Warto jednak zaznaczyć, że ludzie polubią Cię dzięki temu jeszcze bardziej tylko wtedy, kiedy uznają Cię za osobę kompetentną. Pokazanie, że również posiadasz wady pozwoli Twojemu rozmówcy na utożsamienie się z Tobą.

10. Udowodnij, że dotrzymujesz tajemnic

Ludzie cenią w innych wiarygodność i uczciwość. Nie są w stanie zaufać osobie, która mogłaby zawieść. Są to jedne z najistotniejszych cech jeśli chodzi o pracownika, bądź przyjaciela. Suzanne Degges-White z Northern Illinois University wypowiedziała się na temat wiarygodności:

- Wiarygodność składa się z kilku elementów, w tym uczciwości, niezawodność, lojalności, i podczas gdy każda z tych cech jest ważna w budowaniu relacji, to uczciwość i niezawodność są uznawane za najważniejsze w przyjaźni.

Autor artykułu: Natalia Brutkowska

Udostępnij: