Jak rozpoznać skłonność do uzależnień i jak z tym walczyć? Sprawdź!

Skłonność do uzależnień może być różnie definiowana, jednak faktem jest, że jednym z czynników warunkujących jest podłoże genetyczne. Ludzie popadający z nałogi mogą borykać się ze sprawami prywatnymi, co w konsekwencji, w połączeniu z genami, może wywołać nałóg. Nie oznacza to jednak, że tendencja do używek rzuca cień na całe nasze życie. Jak rozpoznać skłonność do uzależnień i jak z tym walczyć? Sprawdź!

Czym jest skłonność do uzależnienia?

Skłonność do uzależnień można definiować jako obniżoną zdolność radzenia sobie z napięciami emocjonalnymi. Często początkiem uzależnienia są problemy rodzinne, niepowodzenia w pracy czy kłopoty finansowe. Używki mają za zadanie rozładować napięcie emocjonalne, co jest doraźnym sposobem na lepsze samopoczucie, dlatego w dalszym etapie osobom uzależnionym jest trudno z takiego ratunku zrezygnować. Warto zaznaczyć, że osoby nieuzależnione również borykają się z problemami, a rozładowanie napięcia odbywa się np. poprzez sport.

Czy trudne dzieciństwo powoduje skłonność do uzależnienia?

Budowane więzi z rodzicami bądź opiekunami w najmłodszych latach mogą odbić się na dziecku negatywnie w starszym wieku. Wtedy wyrastają w nas potencjał lub zaburzenie. Wszystko zależy od kontaktu z najbliższymi osobami i tego, czy dom rodzinny wypełniony był miłością. Brak ciepła, odpowiedniej opieki i wpajania dobrych wzorców buduje podstawy dla braku umiejętności radzenia sobie z napięciem emocjonalnym, co z kolei powoduje popadnie w nałóg.

Jak rozpoznać u bliskiej osoby początki uzależnienia?

Już samo zastanowienie się nad taką możliwością powinno wzbudzić niepokój. Niejednokrotne zwracanie uwagi np. na zbyt dużą ilość spożywanego alkoholu i związane z tym kłótnie są sygnałem, że możemy mieć do czynienia z uzależnieniem. Równie istotna jest reakcja drugiej osoby; jeśli zdenerwuje się, będzie usilnie zaprzeczała bądź wpadnie w furię – jest to znak, że druga osoba ma problemy z nałogiem.

Na czym polega profilaktyka uzależnień?

W celu poznania najlepszego sposobu zachowania przy nałogu zostały przeprowadzone badania które udowadniają, że najlepszym sposobem jest kontakt z innymi, budowanie więzi oraz stworzenie przestrzeni na wyładowanie emocji osób uzależnionych. Celem jest wyrażenie swoich uczuć – złości, strachu czy bezradności w sposób konstruktywny. Najważniejsze dla osób młodych jest poznanie alternatywnego środowiska, w którym można się uczyć, tworzyć i poświęcać czas. Dobrym pomysłem może również być grupa wsparcia, gdzie człowiek spotka się ze zrozumieniem.

Autor artykułu: Natalia Brutkowska

Udostępnij: