To, czy dzieciństwo było szczęśliwe i beztroskie, czy trudne i ciężkie, to jaką więź mieliśmy z rodzicami i środowisko, w jakim się wychowaliśmy, kształtuje obraz człowieka i wpływa na całe jego dorosłe życie.

Dzieciństwo ma ogromne znaczenie i wpływa na zachowanie, sposób myślenia, osobowość, a także relacje i związki z innymi w dorosłym życiu.

Wpływ dzieciństwa na dorosłe życie

Psychologowie jednogłośnie twierdzą, że wpływ dzieciństwa na życie dorosłego człowieka jest ogromny. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest ich rola w procesie rozwoju dziecka. Nie wszyscy wiedzą, że dzięki temu w przyszłym życiu można uniknąć wielu konfliktów i traum.

Szczęśliwe dzieciństwo a przyszłość

Jeśli rodzice zaspokajają podstawowe potrzeby emocjonalne dziecka, to nabiera ono pozytywnego obrazu siebie, innych osób i zewnętrznego świata. Rozwijają się podstawowe elementy psychiki, które umożliwiają wykształcenie schematów zachowania, reagowania i wchodzenia w interakcje z innymi. Udane i szczęśliwe dzieciństwo, sprawia że dorosły człowiek akceptuje siebie, czuje się wartościowy i ważny, lepiej radzi sobie z trudami dnia codziennego i potrafi nawiązać zdrowe relacje z innymi.

Trudne dzieciństwo a dorosłe życie

Z kolei brak uwagi i czasu ze strony rodziców, negatywnie wpływa na rozwój dziecka. Zaniedbania i niekorzystne warunki w dzieciństwa mogą ujawniać się w późniejszym okresie życia. Złe doświadczenia z przeszłości wpływają na to, że dorosły człowiek doświadcza wielu negatywnych emocji i żyje w ciągłym stresie. Nie radzi sobie z trudnościami, ma problemy z rozwiazywaniem problemów, podejmowaniem decyzji, samokontrolą, akceptacja siebie. Nie potrafi nawiązywać bezpiecznych, głębokich relacji i tworzyć udanych, pełnych satysfakcji związków

Rola rodzica – najważniejsze zadanie w życiu

Z tego powodu głównym zadaniem rodzica jest zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka. Ważne jest zaspokojenie nie tylko fizycznych i materialnych potrzeb, ale też emocjonalnych. Najważniejsze co rodzić może dać dziecku to miłość, uwaga, opieka i bezpieczeństwo.

Choć nikt z nas nie jest idealny, to zadaniem opiekunów jest jak najlepsze przygotowanie się do tej roli. Przede wszystkim muszą unikać fizycznych i emocjonalnych zaniedbań. Niedopuszczalne jest stosowanie jakichkolwiek form przemocy fizycznej i psychicznej. Równie krzywdzący jest chłód, dystansowanie się i brak uwagi. Wszystko to może przynieść negatywne skutki w dorosłym życiu i niekorzystnie na nie wpłynąć.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img