Relacja z rodzicami. Co tracimy, gdy wychowujemy się bez ojca?

Relacja pomiędzy dzieckiem a rodzicem jest jedną z najważniejszych w życiu. Na jej podstawie kształtuje się charakter dziecka i jego osobowość. Ojciec odgrywa równie ważną rolę w życiu dziecka co matka. Dowiedz się, co tracimy, gdy wychowujemy się bez niego.

Relacja między dzieckiem a rodzicami

Relacja z rodzicami jest bardzo ważna dla dziecka i kształtuje jego osobowość. Wpływa na rozwój emocjonalny, budowanie obrazu własnego ja, samoakceptację, poczucie własnej wartości, a także tworzenie związków z innymi ludźmi. Rodzice są wzorem, który ich dzieci będą świadomie bądź nieświadomie naśladować i powielać ich zachowania.

Na początku dziecko rozwija bardzo bliską relację z matką, która zapewnia mu opiekę, poczucie bezpieczeństwa i zaspokaja jego potrzeby. Z czasem coraz większą rolę w jego życiu odgrywa ojciec. To dzięki niemu dziecko ma możliwość otwarcia się na innych ludzi i dalszego rozwoju.

Jaką rolę w życiu dziecka odgrywa ojciec?

Ojciec odgrywa w życiu dziecka równie ważną rolę co matka. Ojcowska miłość i obecność ojca w życiu dziecka jest nieoceniona.

Ojciec jest autorytetem, przewodnikiem i wzorem do naśladowania. Uczy dziecko, wspiera jego rozwój, zachęca i motywuje. W ten sposób wpływa na rozwój jego kompetencji, edukacji i roli społecznych. Zwykle tata jest tym odważniejszym rodzicem, który stawia przed dzieckiem wyzwania, stymuluje do działania. Wprowadza równowagę emocjonalną w życiu dziecka, pomiędzy sobą, a opiekuńczą, troskliwą i emocjonalną matką.

Ojciec daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji siłę, odwagę, pewność siebie i życiową mądrość. Uczy jak pokonywać życiowe trudności, stawiać czoła zmianom, rozwiązywać konflikty.

Pozytywna relacja ojciec — dziecko jest niezwykle ważna i rzutuje na całe życie dziecka.

Co tracimy, gdy wychowujemy się bez ojca?

Zdarza się, że ojciec jest nieobecny w życiu dziecka. Ze statystyk wynika, że w Polsce bez ojca wychowuje się ok. 25% dzieci.

Niezależnie od tego, jak bardzo samotna matka się stara, wychowując się bez ojca, dziecko traci część swojej tożsamości i rodzicielskiej miłości.

U dzieci, które wychowują się bez taty, statystycznie częściej pojawiają się problemy z zachowaniem, dostosowaniem do panujących norm i zasad, zaburzenia depresyjne i lękowe. Obecność taty obniża poziom agresji i pomaga w rozwijaniu kompetencji społecznych.

Z badań wynika, że dzieci pozbawione kontaktu z tatą są bardziej nieśmiałe i wycofane, mają niższy poziom inteligencji emocjonalnej.

Co ciekawe, obecność ojca w wychowaniu córek zmniejsza ryzyko problemów z uczeniem się, motywacją, zaburzeń zachowania, a nawet rozwoju uzależnień w przyszłości.

Osoby, które wychowały się bez ojca, w dorosłym życiu mogą mieć problemy z nawiązywaniem i tworzeniem bliskich relacji oraz miłosnych związków.

Udostępnij: