Jedną z podstawowych klasyfikacji osobowości są ekstrawertyk, introwertyk oraz ambiwertyk. Pierwszy z nich czerpie energię z przebywania z innymi, drugi natomiast ładuje baterie będąc samemu, co nie oznacza, że nie lubi spędzać czasu w gronie. Ambiwertyk natomiast jest połączeniem dwóch pierwszych typów osobowości. Drugi typ osobowości, introwertyk, charakteryzuje się kilkoma nieco specyficznymi, lecz pozytywnymi cechami. Poniżej przedstawiamy ich zestawienie.

1. Mają wysoką samoświadomość

Introwertycy charakteryzują się ciągłym kontaktem ze swoimi uczuciami, myślami i emocjami. Są zawsze świadomi siebie i swojego samopoczucia. Mogą być przytłoczeni tempem i gonitwą dnia codziennego i nie chcą pozwolić, aby ich umysł został opanowany przez nadmiar wydarzeń. Preferują samotność, mają wtedy idealne warunki do rozmowy z samym sobą, jednak lubią również spotkania we własnym, przeważnie nie za dużym gronie.

 2. Mają wyznaczone granice

Introwertycy w większości mają wyznaczone granice w relacjach z innymi ludźmi i cenią sobie, gdy inni ich nie przekraczają. Oni sami szanują granice innych i ich nie przekraczają, tego samego oczekując od innych.

3. Są zrównoważeni

Czas spędzany w samotności sprzyja rozmyślaniu na temat otaczających problemów, a także poszukiwaniu rozwiązań. W przypadku problemów generalnie nie wpadają w panikę ani nie podejmują pochopnych decyzji, a bardziej preferują racjonalne podejście do problemu i zastanowienie, jak wybrnąć z danej sytuacji. Cechują się autorefleksją i w części przypadków – pewnością siebie.

4. Są wyjątkowo empatyczne

Spędzając czas samotnie i będąc w towarzystwie swoich uczuć, przemyśleń i emocji potrafią z łatwością zidentyfikować także uczucia targające innymi osobami. Introwertykom naturalnie przychodzi rozumienie i doświadczenie uczuć innych osób. Często są najlepszymi przyjaciółmi, którzy potrafią wysłuchać i zrozumieć drugą osobę w obliczu problemów i wyzwań.

5. Są lojalne

Introwertycy przeważnie preferują małe grono ludzi i w żaden sposób nie pragną atencji, uwagi innych. Spędzenie czasu z najlepszym przyjacielem jest zazwyczaj dla nich lepszą opcją, niż spotkanie w większym gronie. Ze względu na pewność siebie cenią samych siebie i znajdując drugą osobę godną bycia w ich życiu są przy tej osobie, także w chwilach kryzysu. Są niesamowicie lojalni i godni zaufania.

Autor artykułu: Natalia Brutkowska

Udostępnij:

Sklep