Już jedna nieprzespana noc sprawia, że jesteśmy zmęczeni, rozkojarzeni i rozdrażnieni. Problemy z zaśnięciem i zła jakość snu, negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu i powodują problemy w codziennym funkcjonowaniu. Wiele osób zmaga się z takimi problemami i nie może odpocząć w nocy. Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić. Poznaj najlepsze sposoby na zdrowy i spokojny sen. Poznaj 5 najlepszych sposobów na zdrowy i spokojny sen

Jak sen wpływa na zdrowie?

Problemy z zaśnięciem, częste pobudki w nocy i zła jakość snu, negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu i powodują problemy w codziennym funkcjonowaniu. Zbyt mała ilość snu może prowadzić do problemów z uwagą, koncentracją i pamięcią, a nawet powstawania zaburzeń nastroju, lękowych, depresji. Zaburzenia snu mogą wywołać także choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego i odpornościowego.

Co wpływa na dobry sen?

Na długość i jakość snu wpływa wiele czynników: zarówno wewnętrznych, takich jak wiek i płeć, jak i zewnętrznych, takich jak dostęp do światła, aktywność fizyczna i wypoczynek oraz temperatura w sypialni, pozycja, w której śpimy czy rodzaj pościeli i piżamy.

Najlepsze sposoby na zdrowy i spokojny sen

1. Wybierz odpowiednią pozycję

Z badań wynika, że ponad 50% osób na świecie śpi na boku i uważa tę pozycję za najwygodniejszą. Spanie na boku to statystycznie najlepsza pozycja do spania. Spanie na plecach to pozycja polecana przez lekarzy i fizjoterapeutów, uznawana za jedną z najzdrowszych. Te dwie pozycje statystycznie są najlepsze, zapewnią optymalny wypoczynek i sprawią, że rano wstaniesz pełen energii i sił.

2. Wybierz odpowiednią piżamę i pościel

Wybierając piżamę warto postawić na naturalne, przewiewne tkaniny, takie jak len i bawełna. Unikaj sztucznych materiałów, ponieważ przez nie przegrzewamy się i pocimy. Zwróć uwagę na materiał z jakiego wykonana jest pościel. Wybieraj pościele z bawełny, flaneli lub satyny.

3. Przed snem przewietrz sypialnie

Wietrzenie mieszkania powoduje odpowiedni przepływ powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia, drobnoustroje, bakterie i grzyby. Dzięki temu utrzymamy odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. To wszystko zapewnia dobry i spokojny sen.

4. Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Optymalna temperatura do spania wynosi 18-20 stopni Celsjusza. Jeśli w Twojej sypialni panuje wyższa temperatura, może to zakłócić nasz sen. Powoduje to wysuszenie śluzówki nosa i gardła, sprawia że w nocy mamy większe pragnienie i ciężko nam oddychać.

5. Wypracuj stałe nawyki

Alkohol i kofeina mogą przyczyniać się do problemów ze snem, dlatego unikaj ich przed położeniem się do łóżka. Ostatnio posiłek zjedz na 2-3 godziny przed snem. Nie zabieraj do łóżka laptopa, ani telefonu, nie oglądaj przed snem telewizji. Kładź się spać o tej samej porze, dzięki temu organizm przyzwyczai się do dobowego rytmu i łatwiej będzie Ci zasnąć.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img