Jak się pogodzić? Poznaj 5 elementarnych wskazówek

Nieporozumienia, inne poglądy na dany temat i odmienne potrzeby w związkach prowadzą do kłótni. Coraz większe emocje przy dyskusji sprzyjają mocnym słowom, których nie możemy cofnąć. Nastają ciche dni, mimo że nie chcieliśmy urazić drugiej osoby. Warto odezwać się jako pierwszy, by nie eskalować konfliktu i jak najszybciej zapomnieć o całej sprawie. Jakie są zasady najbardziej wartościowej rozmowy po kłótni? Oto 5 wskazówek.

1. Daj sobie czas

Najbardziej wartościowymi rozmowami po kłótni są te przeprowadzone po jakimś czasie – tak, abyśmy mieli czas na przemyślenia i dojście do pewnych wniosków. Ważne jest także, aby podczas rozmowy poruszyć wszystkie trapiące nas kwestie dotyczące zachowania partnera. To idealny moment na próbę zmiany na lepsze; odkładanie rzeczy, które nam nie odpowiadają na inny raz powoduje narastające niezadowolenie.

2. Nie używaj słowa „ale”

Jeśli po kłótni macie zamiar porozmawiać, warto zadbać by nie doszło do kolejnego konfliktu. Używanie słowa „ale” w celu usprawiedliwienia swojego zachowania prowokuje do kolejnych konfliktów. Jeśli uważasz, że część winy jest po Twojej stronie najlepiej wykazać się pokorą i zrozumieniem dla drugiej osoby.

3. Przyznaj się do błędu, jeśli go popełniłaś

Przyznawanie się do błędu to sprawa ciężka i nieprzyjemna dla większości z nas, jednak pozwoli to na naprawę relacji. By ocenić, czy część winy leży po Twojej stronie spróbuj przyjrzeć się sprawie „z boku” albo zapytaj o opinię osobę postronną, jednak uważaj! Gdy zdecydujesz się poprosić kogoś o ocenę sytuacji bądź przygotowana, że interpretacja sprawy przez inną osobę może być dla Ciebie niekorzystna, co należy zaakceptować bez obrażania i przekonywania do swojej racji. W końcu sama chciałaś znać opinię osoby postronnej, prawda?

4. Zastanów się, jakie kwestie chcesz poruszyć

Należy zastanowić się, co tak naprawdę spowodowało kłótnię. Jakie zachowania Twoje lub drugiej osoby ją wywołały, czego się żałuje, a jakie problemy wymagają ponownego przedyskutowania? Przemyśl dokładnie, co masz do powiedzenia i co chciałabyś usłyszeć na miejscu drugiej osoby od Ciebie, jeśli popełniłaś błąd? Poza przepraszam najlepiej jest wspólnie się zastanowić, jak nie dopuścić do podobnej sytuacji w przyszłości.

5. Zatrzyjcie niemiłe wspomnienia pozytywnym gestem

Przytulenie czy pocałowanie jest kolejnym etapem pożegnania konfliktu, który pozwoli przejść do porządku dziennego, Bliskość fizyczna powinna zburzyć wszelkie bariery i sprawić, że będzie jak dawniej. Jeśli masz ochotę, miłym gestem będzie także obdarowanie drobiazgiem drugą osobę. To wszystko pomoże w zatarciu złych wspomnień.

Natalia Brutkowska

Udostępnij: