Nawracające negatywne myśli o samym sobie. Czym jest ruminacja i jak sobie z nią poradzić?

Zapewne raz na jakiś czas doświadczasz stanu, kiedy nie potrafisz przestać o czymś myśleć. Nie jesteś w stanie temu zaradzić, a myśli są negatywne przez co nastój się automatycznie pogarsza. Ten stan jest określany jako ruminacja – nieustanie powracające myśli na jakiś temat. Myśli o charakterze ruminacyjnym ciągną za sobą obniżenie nastroju, niepokój oraz myślenie o sobie i prezentowanie siebie w negatywnym świetle.

Ruminacja – objawy i przyczyny

Ruminacja pochodzi od łacińskiego słowa „ruminatio” co oznacza dosłownie „przeżuwać”. Stan myśli ruminacyjnych charakteryzuje się również stałymi wątpliwościami co do swojej osoby i rzeczy, które robimy. Brak wiary w siebie i swoje zdolności towarzyszy z różną częstotliwością. Ruminacja utrudnia formowanie opinii na dany temat i rozwiązywanie problemów. Pojawia się ona jako efekt różnicy między tym co pragniemy – od siebie i innych a między stanem rzeczywistym.

Sposoby na pozbycie się myśli ruminacyjnych

Pozbycie się takich myśli może być trudne, szczególnie dla osób niepewnych siebie. Badania wskazują, że najlepszą metodą na usunięcie myśli ruminacyjnych jest autoafirmacja - niezwykle dobra samoocena, zadowolenie z siebie. Strategia autoafirmacji ma zastosowanie również w terapii osób cierpiących na depresję. Przeprowadzenie autoafirmacji:

-Wypisanie obaw związanych z różnymi płaszczyznami życia codziennego (tych, których dotyczą negatywne myśli, np. niepowodzenia w pracy).

-Do każdej wymienionej obawy należy sformułować bardziej pozytywną, ale również wiarygodną wersję zdarzeń. Najważniejszym jest, aby człowiek uwierzył w to, co zostało napisane (np. jestem pracowity, dlatego poradzę sobie z natłokiem obowiązków).

-Powracanie do wypisanych sformułowań na temat samego siebie. Dobrze jest codziennie, o jednakowej godzinie czytać swoje notatki, aby pozytywne myśli na dobre zagościły w Twojej głowie.

Natalia Brutkowska

Udostępnij: