Albert Camus to francuski twórca, który jest znany na całym świeci. Jego twórczość przetłumaczono na wiele języków, a nawet traktuje się ją jako jednego z czołowych autorów egzystencjalizmu w literaturze. Co wiadomo o jego biografii oraz najbardziej znanych dziełach?
Albert Camus: [biografia, twórczość, literacka, książki, cytaty]
Albert Camus: biografia
Francuski pisarz urodził się 7 listopada 1913 roku. Dorastał na przedmieściach Algieru. Mówi się, że swoje wykształcenie w dużej mierze zawdzięczał wychowawcy, który zachęcał go do nauki, a nawet uzyskał dla niego stypendium. To on także ukształtował w nim zamiłowanie do literatury, ponieważ regularnie pokazywał mu klasyczne dzieła i mobilizował do ich czytania. Po zdanej maturze podjął studia na Uniwersytecie w Algierze o kierunku filozofia i historia kultury antycznej.
Po krótkim czasie zagłębił się w politykę i dziennikarstwo. Należał nawet do Francuskiej Partii Komunistycznej, lecz wydalono go ze względu na zbyt odmienne poglądy. Na przestrzeni lat pracował jako dziennikarz, a także był założycielem teatru.
W 1942 roku na stałe przeprowadził się do Paryża. Zmarł w 1960 roku w wypadku samochodowym.
Albert Camus: twórczość literacka
Co ciekawe, francuski twórca posługiwał się różnymi pseudonimami. Na przestrzeni lat tworzył różne gatunki literackie. Spod jego pióra wychodziły powieści, dramaty, eseje oraz zbiory opowiadań. Jednym z najpopularniejszych utworów autorstwa Camusa jest Dżuma. Ponadto, napisał książki: Mit Syzyfa, Obcy, Kaligula, Człowiek zbuntowany oraz Nieporozumienie.
W większości z nich porusza tematy związane z człowieczeństwem, obroną praw człowieka oraz sprzeciwianie się złu. Oprócz tego, koncentrował się na samotności, postrzeganiu przez społeczeństwo i ucieczce od uczuć.
Twórczość Alberta Camusa zyskała popularność nie tylko we Francji, ale także na całym świecie. Jego utwory przetłumaczono na wiele języków, a cytaty z nich są chętnie przytaczane przez czytelników.
Pisarz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1957 roku.
Albert Camus: cytaty
- Nie idź za mną - mogę cię nie poprowadzić. Nie idź także przede mną - mogę za tobą nie podążyć. Po prostu idź obok mnie jako przyjaciel.
- Ale w miarę czekania przestaje się już czekać.
- W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę.
- Nic na świecie nie jest warte, żeby człowiek odwrócił się od tego, co kocha. A jednak ja także się odwracam, sam nie wiedząc dlaczego.
- Człowiek jest jedynym stworzeniem, które nie zgadza się być tym, czym jest.
- Mówi pan o sądzie ostatecznym. Niech mi pan pozwoli roześmiać się z szacunkiem. Czekam nań śmiało: poznałem to, co jest najgorsze, sąd ludzi.
- Tak kochamy marzenia, że boimy się je realizować.
- Kto to jest człowiek zbuntowany? Jest to człowiek, który mówi: nie.
foto: wikipedia.pl