Jak się bronić przed chorobą Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia w wieku starszym. To nieodwracalna i ciężka choroba, która odbiera pamięć i niszczy mózg. Na szczęście naukowcy odkryli, jak zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Przedstawiamy skuteczne sposoby, które pomogą się przed nią bronić!

  Jak się bronić przed chorobą Alzheimera?

  Czym jest choroba Alzheimera?

  Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia u osób w wieku powyżej 65. roku życia. Ma charakter neurodegeneracyjny, polegający na stopniowej utracie komórek nerwowych. Jej główne objawy to zaburzenia pamięci, mowy, w tym trudności w doborze słów i nazywaniu przedmiotów, zaburzenia słyszenia i widzenia, czynności wykonawczych i wykonywania wyuczonych ruchów. Ta nieodwracalna choroba niszczy mózg, pamięć, zdolność myślenia i samodzielność.

  Jak można bronić się przed chorobą Alzheimera?

  Ćwicz umysł

  Wyniki badań, które ukazały się w czasopiśmie medycznym "Neurology", sugerują, że można uodpornić mózg na nieodwracalne skutki choroby Alzheimera. Take aktywności, jak czytanie, pisanie i gry czy łamigłówki, a więc gimnastyka umysłu, skutecznie chroni mózg przed demencją. Naukowcy potwierdzają, że aktywność poznawcza w starszym wieku to najważniejszy czynnik rozwoju choroby Alzheimera.

  Uprawiaj sport

  Naukowcy z University of California, Los Angeles i University of Pittsburgh, udowodnili, że regularne ćwiczenia ograniczają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Osoby aktywnie fizycznie są o 50% mniej zagrożone tą chorobą.

  Z badań wynika, że aby zachować zdrowie, wcale nie musimy uprawiać sportu wyczynowo. Wystarczy umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna – na przykład codzienne spacery. Już 30 minut marszu dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób i może wydłużyć życie średnio nawet o 3,5 roku!

  Trzymaj dietę

  Badacze z Niemiec doszli do wniosku, że dieta może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji. Pewne składniki odżywcze mają działanie chroniące neurony w mózgu. Chodzi przede wszystkim o kwasy omega-3, cholinę, fosfolipidy, przeciwutleniacze i witaminy z grupy B.

  Naukowcy doradzają, żeby w codziennej diecie ograniczyć cukier, który szkodzi pamięci i zwiększa ryzyko zachorowania na udar mózgu. Należy także wyeliminować z niej alkohol, który zabija komórki mózgowe.

  Wysypiaj się

  Sen ma ogromne znaczenie dla pamięci, koncentracji i efektywnego funkcjonowania mózgu. Jest niezbędny dla zachowania zdrowia i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Dlatego wysypiaj się regularnie

   DZ

  Udostępnij: