Czynności, które obniżają twoją wartość

Poczucie własnej wartości jest tak niestałą rzeczą, że aż przerażającą do granic możliwości. No bo ciężko leczyć coś, co jest w wstanie zmienić się w ciągu pięciu minut. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, iż sami – poprzez indywidualne czynności – narażamy się na obniżanie własnego poczucia wartości. Przyjrzyjmy się zatem, co wpływa na drażniący nas często stan rzeczy.

Nie jesteśmy świadomi samych siebie

Fajnie jest znać swoje zalety i wady, szczególnie w ważnych sprawach, jakie dotyczą naszego życia. Przyda się to dosłownie w każdej sytuacji, nawet tej nie do końca istotnej.

Gorzej wypadamy w sytuacji, kiedy kompletnie nie wiemy w czym jesteśmy dobrzy, a nasze zalety zlewają się z wadami oraz odwrotnie. Wynika to co prawda z nieciekawych i traumatycznych doświadczeń z przeszłości, lecz też nie powinno być to zaporą nie do przejścia, ponieważ życie toczy się dalej, i jest w naszych rękach – wszystko się zmienia.

Brak wiedzy na temat swoich realnych zalet, może doprowadzić nas do jeszcze bardziej skomplikowanego problemu, którym są czynności, za jakie byśmy się z pewnością wstydzili, ale nie potrafimy ich racjonalnie hamować, ponieważ obniżone poczucie własnej wartości, pcha nas w nie – te czynności.

Jakie czynności obniżają nasze poczucie wartości?

Można wymienić tysiące spraw, lecz skupmy się na tych głównych – najbardziej ważnych i nam bliskich.

Zakochanie – od razu warto sprostować, że chodzi tylko i wyłącznie o jeden z jego typów. Mianowicie, chodzi o nieracjonalne, niezdrowe oraz błagalne zakochanie. W ten sposób pokazujemy drugiemu człowiekowi, iż nie jesteśmy wartościowi, gdyż jedną z tych wartości będzie tylko i wyłącznie przyszły partner.

Poszukiwanie uwagi: kolejna rzecz, która bardziej zraża ludzi, aniżeli do nas przybliża. Ciągła chęć bycia zauważanym – czy to pozytywnie, czy negatywnie – doprowadza tylko do gorszego samopoczucia i jeszcze większego zatracania samego siebie.

Podporządkowywanie się innym osobom – brzmi to autorytarnie oraz wydaje nam się, że mało kto to lubi. Nic bardziej mylnego; niektórzy wolą być niewolnikami bliskich osób. Na początku mogą czuć się błogo i pozytywnie, ale w końcu to się obróci przeciwko nim. Niestety, ale człowiek z natury musi być niezależny, a zniewolenie tylko go tłamsi oraz ostatecznie miażdży. Nie warto więc podporządkowywać się innym bez powodu, a zwłaszcza jeśli chodzi o relacje międzyludzkie.

Czy da się zdobyć wartość na stałe

To bardzo skomplikowane, ponieważ w życiu czekają nas jeszcze sytuacje, jakich się nawet nie spodziewamy. Jednakże, jeśli jesteśmy siebie pewni i posiadamy to poczucie wartości, nikt nie będzie w stanie nas zniszczyć – przy ogromnych trudach też. Trzeba zatem zawsze znać swoją wartość oraz o nią dbać.

autor: Bartłomiej Jabłoński

Udostępnij: