Co to jest wysoka wrażliwość?

Wysoka wrażliwość to naprawdę ciekawe zjawisko, które występuje wśród różnych osób. Każdy z nas może ją posiadać i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, tym bardziej, że wiele osób jeszcze twierdzi, iż nie jest to do końca normalne, i należy to leczyć. Niezależnie jednak od opinii warto przyjrzeć się bliżej wysokiej wrażliwości oraz wyjaśnić czym tak naprawdę jest.

Kim jest osoba wysoko wrażliwa

Osoba wysoko wrażliwa może być zarówno płci męskiej jak i żeńskiej - nie ma reguły, kto akurat doświadczy tego w swoim życiu. Kogoś takiego charakteruzuje ponadprzeciętnie, intensywne przeżywanie bodźców z otoczenia: zjawisk przyrodniczych, hałasu na ulicy oraz emocji innych. 

Osoby wysoko wrażliwe porównuje się z introwertykami. Jest tak dlatego, że przeważnie pozostają oni sami ze sobą - wtedy czują się najlepiej. Ponadto przeciwieństwo ekstrawersji jest podatne na analizowanie, popadanie w melancholię oraz inne zjawiska, z któymi kojarzymy osoby wysoko wrazliwe (warto także wspomnieć, iż introwertyk to nie to samo co wysoko wrazliwy człowiek). 

Co charakteryzuje osobę wysoko wrażliwą?

Będą to przede wszystkim sprawy typu: ponadprzeciętna wrazliwość na ból, silniejsze przeżywanie bodźców z otoczenia, wzmorzona empatia, chęć odcięcia się od świata kiedy jest on już przytłaczający, trudności z akceptacją zmian, dużo większa wrażliwość na środki pobudzające (kawa, napoje energetyczne), problem z ogarnianiem kilku rzeczy na raz, ciągła chęć samodokonalenia się, nadmierne analizowanie rzeczywistości. 

Jak rozpoznać taką osobę?

Jeśli w naszym otoczeniu przebywa osoba, która sprawia wrażenie ciągle zamkniętej w sobie, bez przerwy odcina się od świata zewnętrznego oraz dużo analizuje i sprawia wrażenie samotnika, możemy brac pod uwagę, iż jest wysoko wrażliwa. Jednakże łatwo mylić takie zachowania z innymi sprawami, np. nieśmiałością, aspołecznością. 

Warto podkreślić jeszcze, że osoby wysoko wrażliwe mają wzmorzoną, tzw. wrażliwość sensoryczną, która ubogaca ich życie wewnętrzne, poprzez, np. zauważanie tego, czego inni nie są w stanie dostrzec (szczegóły albo jaśniejsze gwiazdy na nocnym niebie). Dlatego też po tym możemy poznać osobę wysoko wrażliwą. 

Na polu bardziej społecznym, osobę wysoko wrażliwą poznamy po tym, że wchodzi przeważnie w głębsze relacje z innymi oraz szybko się przywiązuje. Ponadto nie lubi tłumów i chaosu z nimi związanego. 

Trzeba to leczyć? 

Wysoka wrażliwość nie jest wcale żadnym defektem w osobowości, więc leczenie jej nie ma najmniejszego sensu. Oczywiście na pewnym etapie może zacząc to przeszkadzać osobom, które ją posiadają, ale to wszystko zależy od życia w zgodzie z samym sobą. Można udać się na terpaię lub rozmowy, ale swojego charakteru nie zmienimy; będzie gorzej, gdy nie będziemy sobą. 

Warto jednkaże wspomnieć, że o ile kobiety nie wzbudzają żadnych negatywnych odczuć, kiedy są wysoko wrazliwe, o tyle mężczyźni mają na tym polu znacznie gorzej, ponieważ społeczeństwo wymaga od nich innych ról. W związku z tym trzeba pochylać się dużo bardziej nad takimi sprawami, a nie nad leczeniem ludzi z wysokiej wrażliwości. 

B.J 

 

Udostępnij: