Jak trenować umysł w nowoczesny sposób?

Ćwiczyć mózg można na różne sposoby. Zwykle dbamy o jego sprawność poprzez dietę, sen czy aktywność fizyczną. Podpowiadamy, jak jeszcze można dbać o aktywność umysłową i dobre samopoczucie!

Jak trenować umysł w nowoczesny sposób?

Ucz się nowych rzeczy

Nawet jeśli lata szkolne już dawno za Tobą, stale warto się uczyć i pogłębiać swoją wiedzę. Nie chodzi jedynie o tradycyjne przedmioty, ale uczenie się rzeczy z zupełnie nowych dziedzin. Możesz spróbować nauczyć się grać na jakimś instrumencie lub poznać obcy język.

To sprawia, że w mózgu tworzą się nowe połączenia między neuronami. To z kolei poprawia funkcje umysłowe i spowalnia poznawcze oznaki starzenia się. Dzięki przenoszeniu informacji na wyższy poziom i zdobywaniu nowych informacji, wszystkie procesy w mózgu przebiegają sprawniej i szybciej.

Czytaj książki

Nikomu nie trzeba przedstawiać ogromnych korzyści płynących z czytania książek. Rozwijają wyobraźnię, pobudzają kreatywność i poszerzają horyzonty. Korzystnie wpływają na zdolności umysłowe: poprawiają pamięć, rozumowanie, percepcję i pomagają w nauce nowego słownictwa. Czytanie to bardzo skuteczny sposób na trenowanie umysłu, każdy może to robić i to zupełnie za darmo.

Ucz się języków obcych

Uczenie się obcych języków jest jedną z najbardziej złożonych funkcji wyższych, jakie wykonuje nasz mózg. To świetna forma treningu umysłu. Warto podszkolić swoje zdolności językowe lub zacząć uczyć się czegoś zupełnie nowego.

Rozwiązuj quizy i krzyżówki

Poprzez rozwiązywanie quizów i krzyżówek napędzana jest neuroplastyczność, czyli tworzenie się i uaktywnianie nowych połączeń między neuronami. Dzięki temu poprawia się pamięć, koncentracja, spostrzegawczość, a także ogólne samopoczucie!

Angażuj się w twórcze działania

Angażuj się w twórcze działania: malarstwo, muzykę, taniec. Pozwolą one aktywować sieci neuronowe i zwiększyć elastyczność i plastyczność mózgu. To pomaga także wyzwalać kreatywność i ubogacać wyobraźnię, a to z kolei stymuluje umysł i poprawia zdolności poznawcze.

Graj w gry

Jeśli chodzi o gry komputerowe, to zazwyczaj podkreślane jest to, jak bardzo uzależniają i jaki mają negatywny wpływ na dzieci i młodzież. Naukowcy odkryli jednak, że granie może przynosić pewne korzyści. Zmienia sposób działania mózgu, jak również jego strukturę. Dzięki grom poprawia się uwaga, koncentracja i wyobraźnia przestrzenna, a także spostrzegawczość i refleks.

 

Udostępnij: