W poniedziałek 19 września odbyły się uroczyści pogrzebowe Elżbiety II. Królowa spoczęła w grobowcu w kaplicy Jerzego VI u boku swojego męża księcia Filipa. Okazuje się, że zmarła monarchini pochowana została z wyjątkowymi pamiątkami.

Pogrzeb Królowej Elżbiety II

Śmierć Królowej Elżbiety II pogrążyła w żałobie całą Wielką Brytanię. Po 70 latach panowania na tronie Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku. Zgodnie z tradycją pogrzeb monarchini musiał odbyć się po 10 dniach od jej śmierci. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się ok. godziny 12 czasu polskiego od nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim, gdzie poza rodziną zmarłej królowej obecni byli przedstawiciele większości państw z całego świata. Po nabożeństwie trumna umieszczona została na lawecie armaty i kondukt żałobny wyruszył w kilkudziesięciominutową drogę ulicami Londynu.

Kolejne nabożeństwo miało miejsce na zamku w Windsorze. Trumna z ciałem Elżbiety II pochowana została w kaplicy pamięci króla Jerzego VI, gdzie spoczywają także zmarły ponad rok temu jej mąż książę Filip, a także rodzice Elżbiety II między innymi były Król Wielkiej Brytanii Jerzy VI. Szczegóły nabożeństwa nie zostały ujawnione do opinii publicznej, a Pałac Buckingham określił je jako „głęboko osobiste wydarzenie rodzinne”.

Co Elżbieta II zabrała ze sobą do grobu?

Podczas konduktu żałobnego na trumnie z ciałem Elżbiety II dostrzec można było królewskie insygnia - imperialną koronę, złotą kule czyli tzw. królewskie jabłko oraz berło z diamentem Cullinan. Przed pochówkiem i złożeniem trumny do grobowca insygnia zostały położone na ołtarzu, co może symbolizować fakt, że Elżbieta II pochowana została jako nie monarchini, lecz chrześcijanka.

Zobacz także: Na co zmarła Elżbieta II? Media przekazały nieoficjalną przyczynę śmierci Królowej

Jak donoszą brytyjskie media, Elżbieta II miała zostać pochowana z obrączką na palcu, która wcześniej należała do jej matki, a którą otrzymała podczas ślubu z księciem Filipem.

Pamiątkowa obrączka to nie jedyna kosztowność, która Elżbieta II miała zabrać ze sobą do grobu. Podobno zmarła królowa Wielkiej Brytanii miała na sobie również perłowe kolczyki, które często zakładała na liczne uroczyste okazje.

Udostępnij:

Sklep