Jak rodzice wpływają na więź między swoimi dziećmi?

Wszyscy rodzice chcą, żeby ich dzieci żyły w zgodzie, dobrze się dogadywały i były ze sobą mocno związane. Niestety statystyki wskazują, że rodzeństwo we wczesnych latach kłóci się co najmniej kilka razy na godzinę, i to bez względu na różnicę wieku czy płeć! Jak się okazuje, rodzice mogą wpływać na więź między swoimi dziećmi. W jaki sposób? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Najlepszy prezent dla dziecka?

Psychologowie uważają, że posiadanie rodzeństwa jest prezentem dla dziecka. Dzięki temu dzieci dzielą wspólne doświadczenia, radości i smutki. Rodzeństwo uczy się od siebie nawzajem wielu rzeczy. Przede wszystkim poznaje czym jest odpowiedzialność, empatia i cierpliwość. Uczy się dzielenia się, pracy zespołowej, a także radzenia sobie z trudnościami i frustracją oraz umiejętności przepraszania i wybaczania. Przy rodzeństwie młodsze dzieci szybciej się rozwijają i zdobywają cenne umiejętności. A co z więzią między rodzeństwem? Na nią największy wpływ mają rodzice!

Rodzice mają wpływ na więź między swoimi dziećmi

Niektóre rodzeństwa świetnie się ze sobą dogadują, podczas gdy inne nieustannie się kłócą i rywalizują. Statystyki wskazują, że rodzeństwo we wczesnych latach kłóci się co najmniej kilka razy na godzinę, i to bez względu na różnicę wieku czy płeć!

Rodzice mają ogromny wpływ na więź między swoimi dziećmi. W znacznym stopniu mogą ją wspierać lub osłabiać… Choć zwykle starają się traktować swoje dzieci sprawiedliwie, to nie zawsze im się to udaje. Konflikty między rodzeństwem najczęściej spowodowane są właśnie poczuciem niesprawiedliwości i nierównym traktowaniem przez rodziców. Ponadto dzieci często rywalizują ze sobą o uwagę i zainteresowanie rodziców, dlatego gorzej dogadują się między sobą.

Rodzice mogą wzmacniać lub osłabiać więź

Relacje z rodzeństwem mogą wpływać na całe życie, dorosłych już dzieci. Zdarza się, że niewyjaśnione sprawy, dawne urazy i konflikty między rodzeństwem rzutują na ich dorosłe życie. Z tego powodu budowanie dobrych relacji z siostrą lub bratem jest bardzo ważne. To właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w tworzeniu silnych więzi między rodzeństwem.

Jak rodzice mogą zadbać o więź między dziećmi?

Nicola Schmidt blogerka i autorka książki „Rodzeństwo jako team” w rozmowie ze „Zwierciadłem” podpowiada, jak rodzice mogą zadbać o więź między swoimi dziećmi.

Po pierwsze

Pracuj nad swoim wyobrażeniem o rodzeństwie. (…) Dzieci słyszą nasze myśli i widzą nasze wyobrażenia – dlatego tak ważne jest, żeby w rodzicach była wiara w to, że rodzeństwo może żyć w zgodzie, bez wdrukowanej kulturowo rywalizacji.

Po drugie

Dbaj o swoją kondycję. (…) Wypoczęci rodzice mogą zobaczyć relację swoich dzieci w zupełnie innym świetle.

Po trzecie

Czuwaj, czy rywalizacja nie przechodzi w przemoc. (…) Nie zakładaj, że twoje dzieci kłócą się, ale na pewno bardzo się kochają. Sprawdzaj, czy któremuś z walczących między sobą dzieci nie dzieje się krzywda, i w razie potrzeby interweniuj.

Po czwarte

Jeśli chcesz, żeby twoje dzieci stworzyły team, to postaraj się nie zepsuć ich relacji, a delikatnie stymuluj łączącą ich więź. (…) Traktuj swoje dzieci równo. Nie porównuj rodzeństwa ani między sobą, ani do innych dzieci. Nie rozdawaj ról. Zadbaj o zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dzieci. Daj rodzeństwu szansę przeżywania razem fajnych rzeczy.

ZOBACZ TAKŻE: https://cytaty.pl/czlowiek/70531,rola-rodzenstwa-masz-siostre-dzieki-niej-stajesz-sie-lepsza.html

Udostępnij: