Kiedy dziecko zaczyna być uzależnione od komputera i telefonu?

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach niemal każda osoba na co dzień ma styczność ze smartfonami, telewizorami czy tabletami. Niestety przed ekranami więcej czasu i to w coraz młodszym wieku spędzają także dzieci. Jak ocenić, czy dziecko ma problem i zaczyna być uzależnione między innymi od komórki?

Chociaż telefony i telewizory stały się niesamowicie powszechne i dla niektórych rodziców są także sporym ułatwieniem w wychowywaniu dziecka m.in. coraz częściej zauważyć można telefon z włączoną bajką, którą małe dzieci trzymają w ręce np. podczas zakupów, czy w restauracjach, według zaleceń specjalistów maluchy w ogóle nie powinny spędzać czasu przed ekranem do 2. roku życia. Dzieci od 2 do 5 lat tylko do 20 minut, natomiast czas dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie powinien przekraczać godziny przed ekranem. Zdaniem specjalistów nawet nastolatkowie powinni stosować się wyznaczonego czasu przed ekranami komputerów czy telefonów, czyli maksymalnie dwóch godzin dziennie.

Zobacz także: Terapia par- kiedy warto udać się do specjalisty

Jak wiadomo, mało który rodzic i dziecko jest w stanie dostosować się do zaleceń odnośnie czasu spędzonego przez telefonami czy komputerami. Jak zatem ocenić czy dziecko zaczyna mieć problem i jest uzależnione?

Pierwsze objawy uzależnienia dziecka od ekranu:

- coraz gorsze wyniki w nauce, wyraźne zaniedbanie nauki

- rozdrażnienie, brak koncentracji na czym innym poza telefonem/komputerem

- większa nerwowość

- problemy ze snem (nie może zasnąć, rano trudno się dobudza)

- huśtawki nastroju

- podczas gry/serfowania po Internecie nie ma kontaktu z otoczeniem/nie reaguje na sygnały

- reaguje agresją na prośbę o wyłączenie komputera/odłożenie telefonu

- zapomina o spożywaniu posiłków

- odcina się od przyjaciół, woli kontaktować się tylko z wirtualnymi znajomymi

Zdjęcie Kiedy dziecko zaczyna być uzależnione od komputera i telefonu? #1

Udostępnij: