To już 7 rocznica śmierci Wojciecha Młynarskiego. Pamiętamy go jako poetę, autora tekstów i wykonawcę wielu przebojów.
Kim był Wojciech Młynarski?
Wojciech Młynarski, wybitny twórca tekstów piosenek, odszedł po długiej chorobie 15 marca 2017 roku w wieku 76 lat. Jego pochówek odbył się 9 dni później na warszawskich Powązkach. Artysta pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo.
Zdaniem wielu był on jednym z najwybitniejszych polskich tekściarzy. Młynarski napisał ponad dwa tysiące tekstów, a wiele z nich wykonywał sam. Jego piosenki cieszyły się również popularnością w wykonaniach najbardziej znanych polskich artystów, takich jak Hanna Banaszak, Ewa Bem, Kalina Jędrusik, Krzysztof Krawczyk, Alicja Majewska, Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Irena Santor, Zbigniew Wodecki czy Andrzej Zaucha.
ZOBACZ TAKŻE: Żałoba w Budce Suflera. Nie zyje ceniony muzyk!
Życie prywatne
Artysta cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową. Choć był postrzegany przez otoczenie jako osoba „atrakcyjna towarzysko”, to w dniach słabości, gdy depresja go ogarniała, Wojciech zamykał się w domu, a jego prawdziwe oblicze mogła dostrzec jedynie rodzina.
W życiu prywatnym tata bywał bardzo dowcipny (…) Tata był także rozkręcony emocjonalnie, więc w takich stanach rozkręcenia emocjonalnego powstawało dużo tekstów, ale też tata wtedy był niezwykle atrakcyjny towarzysko. On był prawdziwą duszą towarzystwa, więc można mówić o tacie, jako o człowieku, który na zewnątrz był bardzo atrakcyjny, a wewnątrz bardzo smutny – wypowiedź Agaty Młynarskiej
Kiedy przychodziły okresy wyciszenia i depresji, to wtedy tata zamykał się w sobie i nie miał ochoty na kontakt ze światem i wtedy w ogóle nie był atrakcyjny towarzysko. Natomiast, my go postrzegaliśmy w domu przede wszystkim, jako osobę niezwykle atrakcyjną intelektualnie – słowa córki
Ze względu na ogromny wpływ choroby afektywnej dwubiegunowej na stany emocjonalne, pojawiały się pytania, czy bez niej Wojciech Młynarski nadal byłby tak wrażliwym artystą. Jednakże, nikt nie jest w stanie zagwarantować, że jego życie potoczyłoby się w podobny sposób.
Twórczość
Jego twórczość jest bardzo bogata. Warto pamiętać o takich dziełach jak:
1967 – "Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki"
1968 – "Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę"
1970 – "Obiad rodzinny"
1971 – "Recital '71"
1980 – "Szajba"
1986 – "Młynarski w Ateneum" (w wydaniu na CD brak niektórych utworów z kasety magnetofonowej)
1989 – "Jeszcze w zielone gramy"
1989 – "Młynarski w Paryżu"
1995 – "Piosenki... ballady..."
1995 – "Róbmy swoje '95"
2000 – "Złota Kolekcja – Absolutnie"
2001 – "Prawie całość" (5 płyt)
2002 – "Niedziela na Głównym. Gala 2001"
2003 – "Zamknięty rozdział"
2004 – "Młynarski i Sent. Jesteśmy na wczasach... na żywo 2001"
2005 – "Czterdziecha"
2006 – "Od piosenki do piosenki. Gwiazdozbiór muzyki rozrywkowej"
2008 – "Pogadaj ze mną" – (Piosenki Wojciecha Młynarskiego i Włodzimierza Nahornego)
W połowie lat dziewięćdziesiątych recitale "Robimy swoje" i "Wieczór liryczny" zostały wydane na kasetach VHS.
Jego twórczość związana jest nie tylko z muzyką, ale także z piosenkami w filmach, książkami. Zdobył także wiele nagród za swoje dzieła i zdolności, jakie posiadał.
Mądrość w słowach
Wojciech Młynarski zawsze starannie przekazywał swoim dzieciom życiowe mądrości, którymi mogli kierować się w dorosłym życiu. Kiedy siostra Agaty, Paulina, napotkała trudności życiowe, zwróciła się właśnie do niego, swojego ojca.
Nie bój się zawracać – słowa Młynarskiego
Agata Młynarska wspomina, że teksty piosenek jej ojca stały się dla niej lekcją życia. Podkreśla, że Wojciech Młynarski w dużej mierze kierował się nadzieją.
Dla ojca najważniejsza była nadzieja (…) Żeby zawsze mieć tę odrobinę nadziei, która daje nam szansę na przeżycie, na przetrwanie