80. rocznica śmierci błogosławionej rodziny Ulmów. Pamięć o bohaterach wielkiego czynu!

Dzisiaj, 24 marca 2024 roku, przypada 80. rocznica tragicznej śmierci błogosławionej Rodziny Ulmów. To bohaterowie, którzy w czasach najcięższych prób, zachowali człowieczeństwo i odwagę w obliczu okrucieństwa nazistowskiego reżimu.

W 1944 roku, w malowniczej wsi Markowa, na terenie Polski okupowanej przez hitlerowskie Niemcy, rodzina Ulmów, składająca się z Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich sześciorga dzieci, zapewniała schronienie Żydom. Pomimo grożącego niebezpieczeństwa, postanowili działać zgodnie z najwyższymi wartościami ludzkości - miłością, odwagą i współczuciem.

Tragiczna śmierć całej rodziny

Gest gościnności i odwagi okazał się tragiczny. 24 marca 1944 roku, dom Rodziny Ulmów został otoczony przez niemieckich żołnierzy. Pomimo desperackiej próby ucieczki, cała rodzina została aresztowana. Została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Majdanku, gdzie ponieśli tragiczną śmierć w komorach gazowych.

Zdjęcie 80. rocznica śmierci błogosławionej rodziny Ulmów. Pamięć o bohaterach wielkiego czynu! #1

Jednak mimo cierpienia i zagłady, rodzina Ulmów pozostawiła dziedzictwo niezłomnej ludzkiej godności i heroicznej odwagi. Ich bohaterski czyn to przykład, który wciąż inspiruje i mobilizuje do działania w obliczu niesprawiedliwości i ciemności.

Dzisiaj, gdy przypominamy sobie tę tragiczną historię, powinniśmy również celebrować ich bohaterskie czyny, ich odwagę i poświęcenie. Powinniśmy uczyć się od nich, jak ważne jest zachowanie naszej ludzkiej godności w obliczu ekstremalnych okoliczności, jakie życie czasem stawia przed nami.

Dlatego dzisiaj, 80 lat po ich śmierci, z pokorą oddajemy hołd całej tej rodzinie. Niech ich pamięć będzie źródłem inspiracji i siły dla nas wszystkich, dążących do lepszego i bardziej sprawiedliwego świata.

Niech ich heroiczny czyn zawsze będzie przypomnieniem dla nas wszystkich, jak ważne jest bronić ludzkiej godności i prawdy w obliczu wszelkich trudności i prześladowań.

Rok 2024 rokiem rodziny Ulmów

28 lipca 2023 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, ustanawiającą rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. Decyzja ta była symbolicznym wyrazem uznania dla bohaterskich czynów Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich sześciorga dzieci, którzy w czasie II wojny światowej narażając swoje życie, ukrywali Żydów przed nazistowskim reżimem. Tragiczny los tej rodziny został przypomniany 80 lat po ich zamordowaniu przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów w Markowej na Podkarpaciu.

ZOBACZ TAKŻE: Księżna Kate ma raka! "Przechodzę chemioterapię"

Rodzina Ulmów stała się symbolem polskiego heroizmu, reprezentując wszystkich tych, którzy w najtrudniejszych czasach II wojny światowej nie wahali się poświęcić dla ratowania prześladowanych Żydów. Ich bohaterskie czyny zostały docenione nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami, otrzymując wysokie odznaczenia zarówno od Polski, jak i Izraela. W 1995 roku zostali uhonorowani przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński przyznał im Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Zdjęcie 80. rocznica śmierci błogosławionej rodziny Ulmów. Pamięć o bohaterach wielkiego czynu! #2

W 2016 roku w Markowej otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, jako hołd dla ich pamięci i dziedzictwa. Ponadto, od 2018 roku, na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy, 24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków, jako wyraz uznania dla ofiar II wojny światowej.

W zgodzie z decyzją papieża Franciszka, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci miała miejsce 10 września 2023 roku w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci. Jest to ważny krok w upamiętnieniu ich heroicznych czynów oraz przypomnieniu o ich niezłomnej postawie w obliczu zagłady. Ich życie i poświęcenie stanowią trwały przykład odwagi i ludzkiej solidarności, który nigdy nie powinien zostać zapomniany.

Udostępnij: