Zmarła laureatka nagrody Nobla. Odeszła w wieku 92 lat

Zmarła Alice Munro, kanadyjska pisarka, zdobywczyni literackiej nagrody Nobla. Informacje o jej śmierci przekazał Reuters. Autorka odeszła w wieku 92 lat.

Kim była Alice Munro?

Alice Munro, właściwie Alice Ann Laidlaw, urodziła się 10 lipca 1931 roku w Wingham, w prowincji Ontario, w Kanadzie. Zasłynęła jako jedna z najbardziej znaczących pisarek kanadyjskich, specjalizując się w krótkich formach narracyjnych, które często porównuje się do dzieł Antoniego Czechowa za ich psychologiczną głębię i złożoność postaci.

Munro wychowywała się na farmie lisów, co później znacząco wpłynęło na jej pisarstwo, bogate w opisy małomiasteczkowego życia Kanady. Studiowała dziennikarstwo i angielski na University of Western Ontario, jednak opuściła uczelnię, aby wziąć ślub z Jamesem Munro. Razem otworzyli księgarnię w Vancouver. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1972 roku. 

Twórczość Munro koncentrowała się na krótkich opowiadaniach, w których z subtelną ironią portretowała życie kobiet w małych kanadyjskich miasteczkach. Jej postacie często zmagały się z trudnymi wyborami, które odkrywały złożoność ludzkich relacji i emocji. W jej opowiadaniach pojawiały się takie motywy jak miłość, zdrada, tajemnice rodzinne i przełomowe momenty w życiu bohaterów.

Alice Munro była autorką wielu zbiorów opowiadań, w tym "Zbyt wiele szczęścia", "Uciekinierka" i "Droga pani Munro". W 2013 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za "mistrzostwo w sztuce opowiadania", stając się pierwszą Kanadyjką oraz trzynastą kobietą, która otrzymała tę nagrodę.

Munro była ceniona za precyzję języka, psychologiczną głębię i umiejętność ukazywania skomplikowanych ludzkich doświadczeń w zwykłych, codziennych sytuacjach. Jej dzieła, znane z uniwersalnych tematów i subtelnego stylu narracyjnego, uczyniły ją jedną z najbardziej szanowanych postaci w nowoczesnej literaturze.

Od ponad dziesięciu lat Munro cierpiała na demencję. 

Zdjęcie Zmarła laureatka nagrody Nobla. Odeszła w wieku 92 lat #1

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje polski aktor

Nie żyje laureatka nagrody Nobla

Alice Munro zmarła w wieku 92 lat, o czym poinformował Reuters, który powołał się na gazetę “The Globe and Mail”.

“Kanadyjska autorka Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla, zmarła w poniedziałek w wieku 92 lat” - przekazał we wtorek Reuters. 

Udostępnij: