Zajęcia, jakimi zajmują się siostry zakonne często wykraczają poza obręb życia klasztornego. Ich działanie rozszerza się na szkoły, szpitale i inne instytucje. Czy w związku z tak dużą liczbą obowiązków mogą one liczyć na wysokie emerytury?
- Zakony świeckie a wysokość emerytury
- Dyskryminacja i nierówność
- Czy takie zastosowanie może być użyte również w świetle prawa kościelnego?
- Od czego zależy wysokość emerytury księży i sióstr zakonnych?
Życie zakonne to nie tylko habit i zamknięcie w murach klasztoru. Ten wybór drogi życiowej nie koniecznie wiąże się z rezygnacją z życia małżeńskiego i podjęciem celibatu.
Franciszkanie czy Zakony Dominikańskie to przykłady rzymskokatolickich organizacji kościelnych, prowadzących także zakony świeckie.
Zakony świeckie a wysokość emerytury
Zakony świeckie charakteryzują się tym, że członkowie takich miejsc, na co dzień pracują, mogą mieć rodziny i mogą mieszkać we własnych domach.
ZOBACZ TAKŻE: Pilny komunikat dla klientów Biedronki! Dotyczy zwrotu pieniędzy!
Ich spotkania odbywają się regularnie, polegają one na wspólnych modlitwach, oraz prowadzą wspólnie inne formy życia chrześcijańskiego.
Status tych zakonów jest zupełnie inny w Kościele Rzymskokatolickim niż zakony męskie czy też żeńskie.
Zupełnie też różnią się pod względem finansowym. Ich emerytury są zależne od wykonywanych zawodów.
Dyskryminacja i nierówność
Temat nierówności oraz dyskryminacji w świetle polityki i społeczności spotkał się z dużą reakcją. Podjęto w tej kwestii bardzo dużo dyskusji.
W związku z tym Unia Europejska wprowadziła dyrektywy, które mają przynieść pozytywne aspekty i umożliwić staranie się o wypłatę odszkodowań na tle doświadczenia dyskryminacji i nierównego traktowania.
Czy takie zastosowanie może być użyte również w świetle prawa kościelnego?
Luka finansowa dotyczy tych osób, które zajmują te same stanowiska zawodowe, a mają różne wynagrodzenia, wtedy można mówić o nierównym traktowaniu w zatrudnieniu, lub o dyskryminacji.
Natomiast życie księży i sióstr zakonnych różni się pod wieloma względami. Dotyczy to zarówno ich statusu w Kościele Rzymskokatolickim, jak i pełnionych obowiązków.
Od czego zależy wysokość emerytury księży i sióstr zakonnych?
Na pełnienie funkcji w kościele nie mają wpływu kompetencje, przynajmniej nie są one głównym kryterium. Nawet w sytuacji takiej, kiedy siostry zakonne są bardziej wykształcone, lub posiadają większe zdolności intelektualne, to nie mogą i tak pełnić takich obowiązków, jak, głoszenie kazań, odprawianie mszy, ani nie mogą spowiadać.
To są głownie zadania, które przynależą księżom. Oni z reguły nie podejmują etatowych prac, gdyż nie maja takich możliwości, ani nie maja na to czasu, zdaża się, że pracują w szkołach prowadząc nieiwelką ilość godzin z zakresu religii.
Trudno więc mówić tu o luce finansowej między nimi.
Wysokość emerytury siostry zakonnej może być zależna zależna też od tego, czy podejmuje ona pracę zarobkową w innych miejscach, na co może otrzymać pozwolenie od przełożonych. wtedy wysokość jeje świadczenia emerytalnego może wzrosnąć i wynosić o wiele więcej niż jedynie płaca minimalna świadczona przez Fundusz Kościelny, która wynosi 1620 złotych "na rękę".