Na to chorowała Marzena Kipiel-Sztuka!

W ubiegłą niedzielę aktorka Renata Pałys niespodziewanie przekazała smutną wiadomość o śmierci Marzeny Kipiel-Sztuki. Choć wiadomo było, że 58-letnia aktorka zmagała się z przewlekłą chorobą, do tej pory nie ujawniono jej szczegółów. Teraz jednak dowiadujemy się, na co chorowała aktorka, która przez wiele lat wcielała się w postać Halinki Kiepskiej w popularnym serialu “Świat według Kiepskich”.

Śmierć Marzeby Kipiel-Sztuki

W niedzielę, 9 czerwca, media poinformowały o śmierci Marzeny Kipiel-Sztuki, aktorki znanej głównie z roli Halinki Kiepskiej. Kipiel-Sztuka zmarła w wieku 58 lat, pozostawiając fanów i współpracowników w smutku i żałobie.

Marzena Kipiel-Sztuka była nieodłącznym elementem polskiej telewizji. Od 1999 roku wcielała się w rolę żony Ferdka Kiepskiego, zyskując ogromną sympatię widzów. Serial, emitowany do czerwca 2022 roku, stał się kultowy, a rola Halinki uczyniła z aktorki ikonę.

Renata Pałys, bliska przyjaciółka i koleżanka z planu, ujawniła, że Kipiel-Sztuka od dłuższego czasu zmagała się z poważną chorobą.

To nie była nagła śmierć. Marzena od jakiegoś czasu poważnie chorowała. Choroba, z którą się zmagała, była ciężka i długotrwała. Nie zmarła z powodu choroby płuc, choć była palaczką. Była to inna, przewlekła choroba – wyjaśniła Pałys w rozmowie z SE.

Andrzej Grabowski, odgrywający rolę Ferdka Kiepskiego, również odniósł się do śmierci swojej serialowej żony. Aktor nie krył swojego zaskoczenia.

Wiedziałem, że z Marzeną nie jest dobrze, ale myślałem, że z tego wyjdzie, w końcu była młodą osobą – miała 58 lat, za parę miesięcy skończyłaby 59. To nie jest wiek, kiedy się umiera – powiedział Grabowski w rozmowie z Pudelkiem.

Renata Pałys jako pierwsza poinformowała o śmierci swojej przyjaciółki. W poniedziałek serialowa Paździchowa zamieściła na swoim profilu w mediach społecznościowych klepsydrę z informacjami o pogrzebie. Uroczystość pożegnalna odbędzie się w czwartek, 13 czerwca, o godz. 13:15 w Kaplicy Cmentarnej na ul. Wrocławskiej w Legnicy, po czym nastąpi odprowadzenie do miejsca spoczynku.

Marzena Kipiel-Sztuka ostatnie dni swojego życia spędziła w Wałbrzyskim Hospicjum. W trakcie pogrzebu bliscy i rodzina zorganizowali zbiórkę na rzecz hospicjum. Ponadto, rodzina i bliscy mają szczególną prośbę do wszystkich, którzy przybędą na pożegnanie aktorki, aby ubrali się w kolorowe stroje i przynieśli kolorowe kwiaty.

Przyjdźmy na kolorowo – nie w czerni – brzmi prośba bliskich.

Choroba Marzeny Kipiel-Sztuki

Marzena Kipiel-Sztuka, znana przede wszystkim z roli Halinki Kiepskiej w serialu "Świat według Kiepskich", zmarła po długiej i ciężkiej walce z chorobą. Renata Pałys, bliska przyjaciółka i koleżanka z planu, podzieliła się smutną wiadomością o śmierci aktorki, wyjaśniając jednocześnie, że nie była ona związana z chorobami płuc, jak pierwotnie spekulowano.

Nie podano do publicznej wiadomości, co było rzeczywistą przyczyną śmierci Kipiel-Sztuki. Jednakże, wiadomo, że aktorka zmagała się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). To poważne schorzenie, które utrudnia oddychanie i z czasem znacznie pogarsza jakość życia pacjentów.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – Co to za choroba?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to poważne schorzenie układu oddechowego, które charakteryzuje się przewlekłym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Choroba ta ma charakter postępujący, co oznacza, że z biegiem czasu objawy stają się coraz bardziej uciążliwe i mogą znacząco obniżać jakość życia pacjenta.

Najczęstszą przyczyną POChP jest długotrwałe narażenie na szkodliwe czynniki drażniące, które uszkadzają płuca i drogi oddechowe. Wśród głównych czynników ryzyka wyróżnia się palenie tytoniu, które odpowiada za około 85-90% przypadków choroby. Jednak nie tylko palacze są narażeni na POChP. Długotrwałe narażenie na pyły, chemikalia i dymy w miejscu pracy również może prowadzić do rozwoju tego schorzenia. Ponadto, zanieczyszczenie powietrza, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach (na przykład dym z kominka), może zwiększać ryzyko zachorowania. W niektórych przypadkach choroba może mieć podłoże genetyczne, zwłaszcza jeśli istnieją dziedziczne niedobory enzymatyczne, takie jak niedobór alfa-1-antytrypsyny.

Objawy POChP mogą początkowo być łagodne i stopniowo narastać z biegiem czasu. Do najczęstszych symptomów należą przewlekły kaszel, często określany jako "kaszel palacza", który może być suchy lub z odkrztuszaniem plwociny. Kolejnym objawem jest duszność, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, oraz świszczący oddech, czyli gwizdanie lub świsty przy oddychaniu. Uczucie ucisku w klatce piersiowej również jest częstym objawem, związanym z ograniczeniem przepływu powietrza. Chorzy często skarżą się na zmęczenie, wynikające z obniżonej wydolności oddechowej i niedotlenienia organizmu.

Udostępnij: