Nie żyje wybitny muzyk i kompozytor. Tadeusz Woźniak stworzył taki hit jak "Zegarmistrz Światła"

8 lipca w mediach pojawiła się informacja o śmierci Tadeusza Woźniaka, znanego polskiego muzyka, kompozytora i wokalisty. Woźniak, autor takich przebojów jak "Zegarmistrz światła" oraz "Smak i zapach pomarańczy", zmarł w wieku 77 lat

W wieku 77 lat zmarł Tadeusz Woźniak, wybitny kompozytor i wokalista, znany przede wszystkim z kultowego utworu "Zegarmistrz światła". Informację o jego śmierci, potwierdził Tomasz Kopeć, prezes Polskiej Fundacji Muzycznej. Wiadomość ta pojawiła się wcześniej na stronie Biblioteki Narodowej, którą o odejściu artysty poinformowała rodzina Woźniaka.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Woźniaka, wybitnego kompozytora i pieśniarza, przyjaciela Biblioteki Narodowej — napisano na stronie BN. 

Kim był Tadeusz Woźniak?

Tadeusz Woźniak, urodzony 6 marca 1947 roku w Warszawie, był jednym z najbardziej znanych polskich muzyków, kompozytorów i wokalistów. Zmarł w lipcu 2024 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo muzyczne i artystyczne.

Zobacz także: Tragedia po koncercie Metalliki. Zmarł Andrzej Dyjas

Woźniak rozpoczął swoją karierę w 1966 roku pod pseudonimem "Daniel Dan", debiutując w zespole Dzikusy podczas I Radiowej Giełdy Piosenki. Wkrótce dołączył do grupy Czterech, z którą nagrywał dla Programu III Polskiego Radia. Występował również z legendarnymi zespołami Niebiesko-Czarni i z ikoną polskiej muzyki – Czesławem Niemenem.

Rok 1967 był przełomowy w jego karierze, gdyż wtedy zadebiutował jako kompozytor, tworząc muzykę do wierszy znanych poetów takich jak Julian Tuwim, Bolesław Leśmian i Konstanty Ildefons Gałczyński. Jego utwór "Hej, Hanno" zdobył uznanie na Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, co zaowocowało zaproszeniem na 6. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Największe sukcesy odnosił pod koniec lat 60. i w latach 70., wylansowując takie przeboje jak "Zegarmistrz światła" (nagroda główna na 10. KFPP w Opolu w 1972 roku), "Smak i zapach pomarańczy" oraz "To będzie syn". Jego twórczość była doceniana nie tylko na scenie muzycznej, ale również w teatrze i filmie.

Tadeusz Woźniak był niezwykle wszechstronnym kompozytorem. Stworzył muzykę do kilkuset piosenek, prawie 100 inscenizacji w teatrach dramatycznych, licznych przedstawień Teatru Telewizji, programów poetyckich i artystycznych, a także filmów dokumentalnych i animowanych. Jego kompozycje wykonywali tacy artyści jak Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Zbigniew Wodecki i wielu innych.

Za swoje osiągnięcia w muzyce teatralnej otrzymał liczne nagrody, w tym za muzykę do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego i "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa.

W uznaniu za wkład w kulturę, Tadeusz Woźniak został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2005 roku oraz Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne w 2014 roku. W 2021 roku przekazał swoje archiwum Bibliotece Narodowej, w którego skład weszły dokumenty osobiste, rękopisy, fotografie, nagrania, nagrody i dyplomy.

Prywatnie Tadeusz Woźniak był mężem pianistki i piosenkarki Jolanty Majchrzak-Woźniak, z którą ściśle współpracował przy projektach teatralnych, filmowych, koncertach i sesjach nagraniowych. Miał trzech synów: Filipa, obarczonego zespołem Downa, Piotra i Mateusza oraz był ojczymem dla Mariusza, syna żony z poprzedniego związku.

Woźniak był autorem i wykonawcą piosenki "Pośrodku świata", która stała się czołówką serialu "Plebania". Jego muzyka, pełna emocji i artystycznej głębi, pozostanie na długo w pamięci wielu pokoleń.

Zdjęcie Nie żyje wybitny muzyk i kompozytor. Tadeusz Woźniak stworzył taki hit jak "Zegarmistrz Światła" #1

Udostępnij: