Przemijanie według Jerzego Skolimowskiego

Jerzy Skolimowski to wybitny reżyser, którego najnowszy film „IO” ma szansę na Oscara. W poruszającym wywiadzie w Vivie mówi o swojej twórczości, pasji i przemijaniu.

  Jerzy Skolimowski i jego twórczość

  Jerzy Skolimowski (ur. 5 maja 1938 w Łodzi) jest znanym polskim reżyserem, scenarzystą i aktorem filmowym. Karierę filmową rozpoczął jako scenarzysta do filmów „Niewinni czarodzieje” oraz „Nóż w wodzie”. Na swoim koncie ma wiele filmów, uznanych przez krytyków i widzów: Walkower (1965), Bariera (1966), Ręce do góry (1981), Rysopis (1964), Na samym dnie (1970), Fucha (1982), Wrzask (1978), Cztery noce z Anną (2008), Essential Killing (2010) i IO (2022).

  Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, między innymi Złotego Niedźwiedzia za film „Start”, Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu w Cannes za „Wrzask” i „Io” oraz Nagrody Specjalnej Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za „Latarniowiec”. Został honorowany Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości w 2016 roku.

  Najnowszy film Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara

  Jego najnowsze dzieło „IO” to metaforyczna opowieść o świecie widzianym z perspektywy osiołka. Jest wzruszającym esejem filmowym o niepozornym, szarym osiołku o imieniu Io, który zostaje zabrany z cyrku, by wyruszyć w dramatyczną podróż przez polskie peryferie, aż do włoskiej rzeźni. W filmie niewinny osiołek stawia zarzuty ludziom, ukazując okrucieństwo i brutalność ich natury.

  Dzieło Skolimowskiego zostało wyróżnione na festiwalu w Cannes, ogłoszono jest także polskim kandydatem do Oscara 2023. Krytycy uważają, że film ma dużą szansę na statuetkę.

  Przemijanie według Jerzego Skolimowskiego

  Wybitny reżyser w wywiadzie z Vivą opowiada, że mimo swojego wieku, wciąż czuje się młody duchem:

  Ogrom wysiłku, jaki wkładam w robienie filmów, świadczyłby o tym, że wiek nie przygiął mnie jeszcze do ziemi.

  „Ciąży nade mną świadomość, że czasu jest coraz mniej”

  Jednak przyznaje, że ciąży nad nim świadomość upływu czasu i przemijania:

  Z tym czasem to różnie bywa – płynie szybciej lub wolniej. Nad całym poczuciem czasu ciąży świadomość, że zamierza go być coraz mniej. Więc powinno się cenić każdą chwilę, ale często się tak nie dzieje. Ja nie mam chwil nudy. Zawsze jestem zajęty czymś, co się dzieje w mojej głowie.

  Skolimowski wyznał także, czego sobie najbardziej życzy:

  Żebym zdołał ten czas, jaki będzie mi jeszcze dany, wykorzystać jak najkorzystniej.

  ZOBACZ TAKŻE: Ci znani aktorzy gorzko żałują swoich ról!

  Udostępnij: