„IO” Jerzego Skolimowskiego z nominacją do Oscara!

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „IO” został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. To wielki sukces polskiego reżysera!

  „IO” Jerzego Skolimowskiego z nominacją do Oscara!

  „IO” to metaforyczna opowieść o świecie widzianym z perspektywy osiołka. Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „IO” został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Konkurentami w tej kategorii są filmy „Na zachodzie bez zmian" (Niemcy), "Argentyna, 1985" (Argentyna), "Blisko" (Belgia) i "Cicha dziewczyna" (Irlandia).

  Czy dzieło mistrza ma szansę na Oscara? Dowiemy się tego już niebawem! Uroczysta 95. gala rozdania Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku w Los Angeles.

  ZOBACZ TAKŻE: Które znaki zodiaku są skazane na sukces? One nigdy nie spoczywają na laurach!

  „IO” czyli świat widziany oczami osła

  Najnowsze dzieło Jerzego Skolimowskiego jest wzruszającą opowieścią o niepozornym, szarym osiołku o imieniu Io, który zostaje zabrany z cyrku, by wyruszyć w podróż, wiodącą przez polską wieś i współczesne europejskie kraje.

  Świat oglądamy z perspektywy osiołka wydaje się tajemniczy, niebezpieczny i brutalny. Zwierzę spotyka na swojej drodze dobrych i złych ludzi, doświadcza radości, szczęścia, smutku i bólu. Los prowadzi go krętymi ścieżkami po całym świecie: zostaje skatowany przez kiboli na meczu, następnie z lecznicy dla zwierząt, trafia do transportu, który ma go przewieźć do włoskiej rzeźni.

  Ekologiczny manifest polskiego reżysera

  W niezwykłym dziele Skolimowskiego niewinny osiołek stawia zarzuty ludziom, ukazując okrucieństwo i brutalność ludzkiej natury. Film jest swego rodzaju ekologicznym manifestem i oskarżeniem wymierzonym w niszczącą działalność człowieka.

  Najnowszy film Skolimowskiego to współczesna wariacja na temat kultowego filmu "Na los szczęścia, Baltazarze" Roberta Bressona. Jego bohaterem także był osioł, a francuski film z 1966 r. był jedną z najważniejszych inspiracji dla polskiego reżysera.

  Polskie filmy nominowane do Oscara

  IO" jest trzynastym polskim filmem z nominacją w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Jedynym polskim filmem ze statuetką w tej kategorii była "Ida" Pawła Pawlikowskiego w 2013 roku. Natomiast ostatnim polskim filmem nominowanym w tej kategorii przed „IO”, było "Boże Ciało" Jana Komasy z 2020 roku.

  Udostępnij: