Zwiastun „Raportu Pileckiego” już dostępny! Kiedy premiera filmu o polskim bohaterze?

Właśnie pojawił się zwiastun filmu "Raport Pileckiego", inspirowanego wydarzeniami z życia jednego z największych polskich bohaterów narodowych, rotmistrza Witolda Pileckiego. Sprawdź, kiedy premiera głośnego filmu!

    „Raport Pileckiego” o czym jest ten film?

    Historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej - rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji. W jego życiorysie niezwykle dramatycznie widać heroiczną, chwilami beznadziejną walkę z dwoma bezwzględnymi totalitaryzmami XX wieku - niemieckim i sowieckim.

    Zobacz zwiastun „Raportu Pileckiego”

    Kiedy premiera filmu?

    Prace nad filmem trwały latami, budżet produkcji wyniósł aż 38 mln zł, a w międzyczasie dokonano zmiany reżysera z Leszka Wosiewicza na Krzysztofa Łukasiewicza. W końcu po wielu perypetiach ogłoszono datę premiery. "Raport Pileckiego" pojawi się w kinach 1 września 2023 r.

    W głównej roli zobaczymy Przemysława Wyszyńskiego. W obsadzie znaleźli się także Paulina Chapko jako Maria Pilecka, Mariusz Jakus jako Eugeniusz Chimczak i Karol Wróblewski jako Józef Różański.

    ZOBACZ TAKŻE: Mąż przez 12 lat więził i torturował swoją żonę. MAKABRYCZNE odkrycie! Kim był Witold Pilecki?

    Rotmistrz Witold Pilecki Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 r., członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, walczył też w armii Andersa. Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą — zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, z którego brawurowo zbiegł po 947 dniach. W raporcie napisanym po ucieczce przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. Po wojnie aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej, nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów" — tak TVP opisuje bohatera filmu w materiałach prasowych.

    Jego dalsze losy były tragiczne:

    Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”.


    Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie. W 1990 r. rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany, a w 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

     

    Udostępnij: