Śmierć Jerzego Stuhra zaskoczyła i zasmuciła środowisko artystyczne. Był on ikoną polskiego kina, zostawiając za sobą niepowtarzalne dziedzictwo. Jakie filmy z jego dorobku warto obejrzeć? Oto nasza lista najlepszych produkcji z udziałem tego wybitnego artysty.
Nie żyje Jerzy Stuhr!
Śmierć Jerzego Stuhra zaskoczyła i zasmuciła wszystkich. Tragiczną wiadomość przekazał syn cenionego aktora, Maciej Stuhr w rozmowie z Onetem. Aktor od jakiegoś czasu zmagał się z nowotworem krtani.
Jerzy Stuhr był legendą polskiego kina!
Jerzy Stuhr był wszechstronnym aktorem filmowym, teatralnym i dubbingowym, a także utalentowanym reżyserem i scenarzystą. Jego debiut na ekranie w 1971 roku otworzył drzwi do kariery pełnej różnorodnych ról w komediach, kryminałach i dramatach. Jego postacie zyskały uznanie zarówno widzów, jak i krytyków, przynosząc mu wiele nagród i nominacji.
Jego debiutem na dużym ekranie był film "Ziemia obiecana" (1975) w reżyserii Andrzeja Wajdy, gdzie zagrał jedną z głównych ról. W latach 70. i 80. XX wieku współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami polskimi, m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, tworząc niezapomniane kreacje w filmach takich jak "Przypadek" (1981) czy cyklu "Dekalog" (1989).
ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Jerzy Stuhr! Miał 77 lat.
TOP 10 filmów z Jerzym Stuhrem
Oto zestawienie 10 filmów, które warto zobaczyć:
- "Obywatel"
W tej produkcji Stuhr wystąpił obok swojego syna Macieja, obaj grając tę samą postać Jana Bratka na różnych etapach życia. Jerzy Stuhr był również scenarzystą i reżyserem filmu.
- "Dekalog X"
Kolejny film w rankingu to część Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego. Historia dwóch braci, którzy po śmierci ojca dziedziczą cenną kolekcję znaczków, ukazuje trudności związane z ich sprzedażą i zachowaniem rodzinnej tradycji.
- "Seksmisja"
Kultowa komedia Juliusza Machulskiego z 1983 roku, w której Stuhr gra jedną z głównych ról. Opowiada o dwóch mężczyznach, którzy próbują przetrwać w świecie rządzonym przez kobiety.
- "Kiler"
Kultowy film lat 90. w reżyserii Machulskiego. Stuhr zagrał komisarza Rybę, próbującego schwytać tytułowego bohatera, mylonego z seryjnym mordercą. Aktor powrócił do tej roli w kontynuacji "Kiler-ów 2-óch".
- "Kingsajz"
Kolejna współpraca z Machulskim, tym razem w komedii fantasy z 1988 roku. Stuhr wciela się w rolę Nadszyszkownika Kilkujadka, władcy krasnoludów, oskarżającego chemika o produkcję eliksiru zwiększającego wzrost.
- "Wodzirej"
Jednym z najważniejszych filmów w karierze Stuhra jest "Wodzirej" Feliksa Falka z 1977 roku. Grając Lutka Danielaka, aktor ukazał ambicję i determinację bohatera dążącego do prowadzenia prestiżowego balu.
- "Amator"
W psychologicznym filmie Krzysztofa Kieślowskiego "Amator", Stuhr wcielił się w postać Filipa Mosza. Zakup kamery staje się dla bohatera punktem zwrotnym, co prowadzi do głębokich zmian w jego życiu.
- "Historie Miłosne"
W 1997 roku Stuhr zadebiutował jako reżyser dramatem "Historie Miłosne", opowiadającym o losach czterech mężczyzn. Film zdobył uznanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
- "Tydzień z życia mężczyzny"
W tym dramacie Stuhr zagrał prokuratora Adama Borowskiego, którego życie osobiste komplikuje fakt posiadania kochanki. Stuhr był także scenarzystą i reżyserem tego filmu.
- "Persona non grata"
W reżyserii Krzysztofa Zanussiego, Stuhr wcielił się w postać Radcy. Film zdobył uznanie zarówno widzów, jak i krytyków, a Stuhr został nagrodzony Orłem od Polskiej Akademii Filmowej.