Seneka – 8 ponadczasowych cytatów rzymskiego filozofa, które warto zapamiętać.

Seneka był rzymskim filozofem szkoły stoickiej, mówcą i dramatopisarzem. To jeden z najbardziej znanych reprezentantów swojej epoki. Jego zdolności oratorskie budziły zazdrość u współczesnych mu ludzi, a mądrość powodowała, że był nauczycielem cesarza.

Zgodnie   ze   szkołą  stoicką,  najważniejszym punktem jego rozważań była etyka. Głosił  wprowadzenie  umiarkowania  w  życiu  oraz   ograniczenia zbytków.

Prace   Seneki   stanowiły   inspirację  dla   takich   twórców   jak   Szekspir. Niech zebrane poniżej cytaty natchną cię do korzystania ze swojego czasu w mądry sposób i życia zgodnego z marzeniami.

1. Mądry człowiek

Mądrego człowieka ani pomyślność nie wbija w dumę, ani niepowodzenie nie zniechęca do życia.

Ludzie mają tendencję do popadania ze skrajności w skrajność – albo są nadmiernie zadowoleni   z   siebie   albo   szybko   rezygnują  ze   swoich   marzeń.   Tymczasem należy zachować złoty środek i w obu przypadkach potrafić się odnaleźć i nadal pracować nad tym, co się robiło.

2. Kto jest niewolnikiem? 

Mało jest takich, których zmuszono do niewoli, więcej tych, co dobrowolnie w nią idą.

Bardzo aktualne w dzisiejszych czasach. Czy nie jest tak, że  sami często decydujemy się na trwanie w pracy, miejscu czy związku, który nam nie odpowiada? Pozostajemy w nich, bo pod pewnymi względami gwarantują nam jakieś korzyści.

3. Szczęście

Szczęśliwym nie jest ten, kto wydaje się innym, lecz ten, kto sam się za takiego uważa.

Ile to razy zazdrościmy drugiemu człowiekowi, że ma lepiej w życiu? Nie doceniamy tego,   co   mamy   i   nie   potrafimy   się  z   tego   cieszyć.   Seneka   w   tym   jednym   zdaniu pokazuje, że nie musimy daleko szukać żeby poczuć się lepiej. Wystarczy żyć w zgodzie ze sobą i nie oglądając się na innych być wdzięcznym za to, co dał nam los.

4. Traktowanie słabszych

Tak postępuj ze słabszym jak chciałbyś, aby postępował z tobą mocniejszy.

Nie mamy wątpliwości, kiedy ktoś nam wyrządza krzywdę. Potrafimy ją rozpoznać i nazwać. Dzielimy się swoim smutkiem z innymi i oczekujemy pocieszenia. Czy będąc w sytuacji,   gdzie   to   my   jesteśmy   stroną  silniejszą  nie   wykorzystujemy   tego?   Seneka pokazuje tutaj wzorzec moralności. Jeżeli oczekujemy czegoś od innych, sami musimy postępować w ten sam sposób.

5. Życie

Zawsze   narzekamy,  że  życie   jest   tak   krótkie,   a   zachowujemy   się  jakby   nie miało końca. 

Kolejny bardzo aktualny cytat. Jesteśmy stale zabiegani, brakuje nam czasu na wiele rzeczy,   które   chcielibyśmy   zrobić  lub   zobaczyć.   Na   co   go   pożytkujemy?  Odkładamy wszystko   na   później,   które   może   nigdy   nie   nastąpić.  Być  może   to   czas,  żeby   się zastanowić nad tym, co jest dla nas w życiu ważne i starać się zacząć to robić.

6. Posiadanie celu

Jeśli   człowiek   sam   nie   wie   do   jakiego   portu   zmierza,  żaden   wiatr   nie   jest pomyślny. 

Jaki jest twój cel w życiu? Co chciałbyś osiągnąć, robić? Na czym ci zależy? Mówimy, że coś nam się nie udało, ktoś ma lepiej  niż my. Tylko co sprawiłoby, że poczułbyś się zadowolony?   Jeżeli   sam   nie   tego   nie   wiesz,   możesz   nigdy   nie   trafić  na   właściwą ścieżkę. Lepiej jest się zatrzymać i poznać samego siebie niż dryfować bez końca.

7. Ludzka natura

Taka właśnie jest natura ludzka, że nic się nam nie podoba bardziej niż to, cośmy   utracili.   Z   tęsknoty   za   tym,   co   nam   odebrano,  jesteśmy   zbyt niesprawiedliwi względem tego, co nam pozostało.

Znowu   wracamy   do   tego,   co   wywołuje   u   nas   poczucie   szczęścia.   Seneka,  który podkreślał, że dobra materialne nie są w życiu najważniejsze w swoich słowach często się do tego odwoływał. Strata powoduje, że czujemy się źle, brakuje nam czegoś.  Nie potrafimy   popatrzeć,  że   straciliśmy   jedną  rzecz,   ale   pozostało   nam   jeszcze   wiele innych. To co nie padło ofiarą uszczerbku może nadal być warte naszej uwagi. 

8. Geniusz

Nie było wielkiego geniuszu bez przymieszki szaleństwa.

Mamy pomysł, ale kiedy dzielimy się nim z innymi są sceptyczni. Byłeś przekonany, że to musi się udać, ale słyszysz, że to niepotrzebne ryzyko. Seneka, który był wybitną postacią swoich  czasów  mówi,  że to może się  jednak  udać.  Gdyby  każdy  myślał  tak samo   nie   mielibyśmy   innowacyjnych   osiągnięć.  Wychodzenie   poza   schemat   może czasami otrzeć się o szaleństwo, ale ostatecznie okazać się wielkim przedsięwzięciem. 

To zaledwie kilka z setek cytatów Seneki jakie znamy. Słowa i mądrość, którymi się dzielił wykroczyły poza jego czasy i powodują, że nadal do nich wracamy. 

Udostępnij: