Stoicyzm - przydatne wskazówki tej postawy

Stoicyzm jest bardzo starym poglądem filozoficznym, który narodził się jeszcze w starożytnej Grecji. Założycielem tejże szkoły był Zenon z Kition. Głosił on (jego szkoła także), iż należy przybrać pewne postawy, aby być szczęśliwszym człowiekiem i bardziej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Warto więc przyjrzeć się wskazówkom, które można wykorzystać w obecnych czasach.

Akceptuj zastaną rzeczywistość 

W stoicyzmie często podkreślaną postawą był akceptacja zastanej rzeczywistości; niezależnie czy mamy pod górkę, czy wszystko idzie nam łatwo, zawsze powinniśmy odnaleźć się w życiu i dążyć do celów, któe sobie wyznaczamy. Ponadto nie powinno się użalać nad losem, ponieważ nawet w najcięższych warunkach uda się coś zmienić i poprawić na lepsze. Poza tym tego typu działanie nadaje sens naszej egzystencji. 

Skup się na tym, na co masz wpływ 

Nie należy zajmowac się sprawami, na które i tak nie mamy wpływu. Chodzi tutaj między innymi o wszelkiego rodzaju wojny oraz trudne okresy na świecie. Owszem, może to być bolesne czy przygnębiające, lecz życie toczy się dalej, a zajmując się swoimi prywatnymi sprawami, na jakie mamy wpływ, osiągniemy dużo więcej i zaznamy szczęścia, co tylko umocni wolę i wytrwałość. Sprawami powyżej nas nie powinniśmy się, zaś zajmować, gdyż nasz wkład będzie i tak zbyt mały, aby coś poprawić. 

Zachowaj równowagę

Idąc przez życie trafimy na jakieś wzniesienie lub przepaść - to całkowicie normalne. I tutaj właśnie przydaje się postawa stoicka, która głosi, iż należy odciąć się od bodźców szkodliwych, a zarazem skupić się na pozytywnych, ponieważ przestaniemy się chwiać - uczyni nas to silniejszymi. Ponadto, zniwelujemy takie uczucia jak przywiązanie bądź nadmierna kontrola nad tym, na co nigdy nie będziemy mieli wpływu. 

Naprawdę warto akceptować stoicyzm i jego postawy, gdyż sa ponadczasowe i potrafią pomóc w trudnych chwilach. 

B.J

Udostępnij: