Brzytwa Ockhama - recepta na prostsze życie

Całe nasze życie składa się z decyzji oraz przemyśleń (nic dziwnego, bo w końcu jesteśmy istotami rozumnymi oraz myślącymi). Często niestety komplikujemy sobie przez to egzystencję, zamiast szukać rozwiązań najprostszych i odpowiednich na daną chwilę. I tutaj z pomocą przychodzi nam, tzw. Brzytwa Ockhama, która przyda się nie tylko w karierze naukowej, ale także w normalnym, codziennym życiu.

Czym jest Brzytwa Ockhama?

Brzytwa Ockhama jest pewną teorią - zasadą. Chodzi w niej o to, aby interpretować i rozumieć rzeczywistość w sposób najprostrzy. Bo ostatecznie nie chodzi o to, żeby coś było skomplikowane, ale łatwe do odczytania przez człowieka. W tym celu wystarczy konstruować wyjaśnienia w sposób przejrzysty a nie skomplikowany. 

Odniesienie do życia 

Mimo iż Brzytwa Ockhama kojarzy się głównie z filozofią oraz nauką, ma też szerokie zastosowanie w życiu codziennym, które potrafi przysporzyć nam wielu problemów. 

Jednym z zastosowań będzie, np. szukanie najprostrzego rozwiązania problemu, kiedy musimy: odrobić pracę domową, dokończyć projekt bądź raport. 

Kiedy nie rozumiemy intencji drugiej osoby, zawsze warto interpretowac jej zachowania jak najprościej - bez zbędnych komplikacji. Pomoże to nam obiektywnie spojrzeć na rzeczywistość, pozbawiając nas przy okazji nadinterpretacji. 

Brzytwa Ockhama znajdzie też zastosowanie podczas dyskusji, gdzie dobieranie najprostszych, ale za to trafnych argumentów jest na wagę złota. 

Brzytwa Ockhama w biznesie 

Brzytwa Ockhama znajdzie także zastosowanie w sprawach biznesowych, które wymagają najwięcej prostoty i pragmatyzmu. Można użyć tej techniki, np. w negocjacjach, kiedy potrzebujemy mówić prostym językiem oraz powinniśmy ostrożnie i taktownie dobierać słowa. Przyda sie ona ponadto do romowy z klientami, która ma doprowadzić do przekopnania go do pewnej rzeczy, jaką chcemy sprzedać. 

Widać więc, że Brzytwa Ockhama to bardzo użyteczna rzecz, która nie tylko ułatwia nasze życie, ale i pracę - pozbywamy się nadinterpretacji oraz zbędnych przemyśleń. 

B.J

 

Udostępnij: