Poglądy filozoficzne, które warto wykorzystać w życiu

O ile filozofia jak i poglądy z nią związane powstały wiele lat temu, tak często wydają się być bardzo aktualne - szczególnie, kiedy odczuwamy bezsens lub chęć zmian w swoim życiu. Warto zatem kierować się kilkoma tutaj przedstawionymi wizjami na egzystencję oraz rzeczywistość. Co prawda, niektóre sprawy mogą okazać się niezbyt moralne, ale tak na dobrą sprawę - idąc filozoficznymi rozwiązaniami - nie istnieje obiektywne dobro czy zło.

Sceptycyzm 

Sceptycyzm to pogląd filozoficzny, który głosił, iż: nie da się dojść do prawdy, nie istnieje jedna prawda, wszystko co niepewne należy brać w wątpliwość. Wydaje się być to bardzo praktyczne i logiczne podejście do życia, toteż jest kilka sytaucji, gdzie można wykorzystać wcześniej wymienione tezy. 

Sceptycyzm należy wykazywać, kiedy rozmawiamy o polityce lub dyskutujemy na wybrane tematy. Być może dojdzie do sporów, ale taka droga pozwoli nam na dystans wobec własnych czy cudzych poglądów. Ponadto nikt nie będzie ślepo wierzył w jakieś tezy. Poddając coś w wątpliwość, zaczynamy to badać i obiektywizujemy wiedzę. 

Cynizm 

Cynizm kojarzy nam się z czymś negatywnym, czymś co nie przystoi moralnemu człowiekowi. Jednakże ten pogląd głoszony przez Diogenesa z Synopy, może miec wlaściwe zastosowanie w życiu - bez naruszania podstawowych zasad oraz norm społecznych. 

Jeśli ktoś zapomni o zadaniu, np. profesor bądź szeregowy nauczyciel, nie przypominanie mu o tym, będzie cynizmem, ale w dobrej wierze. Pozwoli to na przygotowanie się ponownie. Unikniemy przez to złej oceny, a przy okazji wykonamy obowiązkowe polecenie. Wydaje się to łagodna i niepretensjonalna forma cynizmu, jaki da się wykorzytsać w wielu innych sprawach. 

Idealizm 

Być może nie jest to najlepszy z poglądów, aby utożsamiać go ze współczesnymi realiami, lecz jego zastosowanie w codziennych sprawach przynosi bardzo pozytywne korzyści. 

W związku czy przyjaźni, idealizowanie jest naprawdę przyjemne - zwłaszcza w relacjach opartych na wzajemności. Pojawia się tutaj wiele pozytywów, które zaprocentują w przyszłości. 

Idealizacja swoich zajęć, hobby bądź nauki, dodaje dużo więcej motywacji do działania - nawet kiedy nie chce nam się niczego robić. Widać zatem szereg wspaniałych skutków zaufania idealizmowi. 

B.J

 

Udostępnij: