O postawach filozoficznych rozmawia się obecnie bardzo dużo. Wnika to z poszukiwania siebie oraz próby wyrażenia własnej osoby w sytuacjach społecznych. Często jednak nie mamy pojęcia, jakie postawy zastosować - szczególnie, że jest ich mnóstwo. Tutaj warto zatrzymać się mimo wszystko na jednym - sceptycyzmie; dlaczego warto być sceptykiem?
Nikt Cię nie oszuka
Wyznając postawę sceptyczną, wychodzimy z założenia, iż rzeczywistość jest nie do poznania. Ciągle poszukujemy oraz obserwujemy, więc jeśli ktoś przystąpi do nas z propozycją, zbadamy ją w taki sposób, że nie damy się nigdy oszukać. Bardzo łatwo i szybko rozpoznamy fałsz lub negatywne szczegóły. Taka cecha i zasób kompetencji zawsze był i będzie przydatny.
Nie dasz się zmanipulować
Dyskusje i wszelkie rozmowy mają proadzić do konsensusu pomiędzy stronami. Jednakże nie oszukujmy się, każda ze stron stosuje jakieś chwyty erystyczne, aby zmanipulowac oponenta. W takiej sytaucji właśnie przydaje się, poddający wszystko w wątpliwość sceptycyzm. Używając takich narzędzi jak: obserwacja, zagłębianie się w problem, racjonalna i chłodna dyskusja, nigdyn nie damy się oszukać, a przede wszystkim dotrzemy do pożytecznego dla nas porozumienia.
Wydawać by się mogło, że w dyplomacji nie tylko jest potrzebna erystyka i retoryka, ale i umiejętność wyczucia intencji przeciwnika. Właśnie dlatego sceptycy byliby idealnymi emisarjuszami.
Odpowiednio dobierzesz informacje
Znany z wątpliwości sceptyk, zawsze będzie dozował i filtrował informacje, sprawdzając ich prawdziwość, a zarazem wiarygodność. Wydaje się to bardzo pomocne, zwłaszcza że żyjemy w społeczeństwie wiedzy i informacji (idąc socjologicznymi przesłankami). Poza tym, jeśli już o wiadomościach mowa, można trafnie stwierdzić, iż sceptyk będzie doskonałym dziennikarzem badź publicystą.
Unikniesz naiwności
Bycie naiwnym nie zawsze spotyka się z dezaprobatą, ale nie warto kierować się tego typu cechami, ponieważ można zostać perfidnie oszukanym. Właśnie dlatego sceptyk ma przewagę w takich sytaucjach. Nigdy nie kupi czegoś, co wydaje mu się podejrzane lub nieodpowiednio tanie (typowo melancholijne i precyzyjne podejście do sprawy).
Unikanie naiwności idealnie sprawdzi sie też w sytaucjach społecznych, które czekają na nas każdego dnia - wystarczy opuścić zacisze domowe. Znajdą się osoby, jakie będa chciały nas jakoś wykorzystać, lecz z dozą sceptycyzmu uda nam się ominąć wielu nieprzyjemnych sytaucji - zwłaszcza wykorzystania.