Jeśli zaobserwowałeś u siebie, że dość często dopada cię złość i irytacja dobrym sposobem będzie poznanie kilku sposobów na jego pokonanie. Każdy ma prawo się złościć - złość bywa czasem uzasadniona, lecz warto walczyć o to, by negatywne emocje nie przejęły kontroli nad Twoim życiem.
Często odczuwamy złość, gdy spotykamy się z frustrującą sytuacją, zagrożeniem, bądź gdy coś nie idzie po naszej myśli. Często nie okazujemy negatywnych uczuć w bezpośredni sposób. Większość z nas stara się tłumić emocje, co w rezultacie wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie.
Poznaj słowa wielkich myślicieli, które pomogą zwalczyć nieuzasadnioną złość w zarodku.
Złość mocno nas ogranicza
„Złość jest głucha, a rozpacz ślepa”. To bardzo lakoniczne zdanie, lecz dosadne. Kiedy pogrążamy się w negatywnych emocjach nasz mózg w sposób mocno ograniczony przetwarza informacje. Stajemy się głusi na argumenty. Gdy dochodzi do sytuacji, w której negocjujemy pogrążeni w gniewie, zazwyczaj osiągamy przeciwne do własnych oczekiwań rezultaty.
Złość, to coś co warto przeczekać
Seneka rzekł „Gdy czujesz gniew, przeczekaj go”. Warto wdrożyć w życie te słowa, by uniknąć negatywnych konsekwencji podczas podejmowania pod wpływem emocji decyzji.
„Kiedy jesteś zły, policz do dziesięciu. Kiedy jesteś wściekły, policz do stu.” Słowa Marka Twaina, również warto zapamiętać
Jakie jest najczęstsze źródło gniewu?
Ważne przesłanie Dalejlamy mówi: „Gniew rodzi się z poczucia słabości i niższości. Jeśli będziesz odważny i zdeterminowany, zaczniesz odczuwać coraz mniej strachu, a tym samym coraz mniej złości”. Dalejlama wygłosił wartościowe przesłanie mówiące o samym źródle gniewu. Najczęściej wywodzi on się ze strachu. Strach potrafi sprawić, że osoba czuje się gorsza i nie może znaleźć w sobie siły, aby stawić czoła przeciwieństwom napotkanym na życiowej drodze.
+