Wyjątkowe sny ludzi z depresją. Na czym polegają?

Dobra interpretacja snu u ludzi zdrowych ma na celu pokazanie to, co dzieje się w naszej podświadomości. Określa nasze zmartwienia, złości lub strach. U ludzi chorych na depresję sny mają inne zadanie. Próbują poradzić sobie z problemami emocjonalnymi. Na czym dokładnie polega ta wyjątkowość?

Mając styczność z ludźmi z depresją zazwyczaj skupiamy się na przyczynach, objawach i terapiach. Nie myślimy o snach, które mogą nam pomóc w leczeniu, a to one są kluczem do naszego umysłu. Ludziom chorym na depresję dolega wiele problemów związanych ze snem, ale udowodniono naukowo, że ich sny trwają trzy razy dłużej od snów zdrowych ludzi.

Faza REM

Według książki „Dwudziestoczterogodzinny umysł” doktor Rosalind’y D. Cartwright, która jest psycholożką na Uniwersytecie Cornell, dowiadujemy się, że sny usiłują poradzić sobie ze wszystkimi negatywnymi emocjami. W rzeczywistości nie zauważmy tego, ale bardzo nam to pomaga w rozwiązaniu wielu kwestii.

Ludzie z depresją ogólnie mają problemy ze snem. W ciągu dnia odczuwają zmęczenie i senność, a w nocy nie mogą zasnąć. Powoduje to, że rano odczuwają jeszcze większe zmęczenie, ponieważ nie wypoczęli tak jak należy. Dodatkowo szybciej wchodzą w fazę REM niż zdrowi ludzie, a więc śnią trzy razy więcej. Należy pamiętać, że w fazie REM tak naprawdę nie odpoczywamy, a to dlatego, że w tym momencie nasz organizm produkuje najwięcej adrenaliny.

W czasie snu to nasz mózg przejmuje kontrolę i usiłuje oczyścić nas z negatywnych emocji, które nazbieraliśmy w sobie. Niestety, ale często dzieje się to za pomocą koszmarów, które też są elementem snów ludzi chorych na depresję.

Jak skrócić fazę REM?

Nie jest to istotne czy jest to lekka, czy poważna depresja lub nawet dystymia. Przy każdym stanie można wypróbować pewne techniki, które mogą pomóc w skróceniu fazy REM.

Przede wszystkim należy ograniczyć wysiłek mózgu przed pójściem spać. Zatapianie się w myślach powoduje, że nasze emocje są rozbudzone, a to wpływa na sen. Dodatkowo można pomóc sobie poprzez medytację lub inne relaksacyjne metody. Ludzie z depresją często sięgają po antydepresanty, które również mają swoje skutki uboczne. W nich może znajdować się między innymi problem ze snem, a więc warto pomyśleć o zamienniku. Regularny sen również jest ważny. Warto ustawić sobie harmonogram, dzięki któremu będziemy zasypiać i budzić się o tych samych godzinach.

+

Udostępnij: