Odczuwanie gniewu czy złości nie jest złe. Nie należy się tych emocji wstydzić. Właściwie, dzięki nim możesz być szczery, lub bronić swoich idei. To co jest ważne, to jak sobie radzisz z gniewem oraz w jaki sposób go przejawiasz. W codziennym życiu ważne jest, żeby potrafić wyrażać go we właściwy sposób. Poniższe wskazówki mają ci w tym pomóc. Nie oznacza to, że nagle przestaniesz być zły, ale przynajmniej zmniejszysz ryzyko reakcji, której mógłbyś żałować,
- 1. Naucz się rozpoznawać znaki, które daje twoje ciało
- 2. Przemyśl to, dlaczego jesteś zły
- 3. Zapisz to
- 4. Policz do 100
- 5. Wycofaj się na moment
- 6. Rusz się
- 7. Porozmawiaj z kimś
- 8. Zrelaksuj się
- 9. Korzystaj z komunikatów „ja”
- 10. Nie rozpamiętuj
1. Naucz się rozpoznawać znaki, które daje twoje ciało
Zawsze lepiej jest zapobiegać. Jeżeli w porę będziesz w stanie zobaczyć, że zbliża się twój wybuch możesz okazać się zwycięzcą w tej bitwie. Niektóre z sygnałów, jakie może dawać ciało: pocenie się, zgrzytanie zębami, drżenie, podnoszenie głosu, chwilowa utrata poczucia humoru.
2. Przemyśl to, dlaczego jesteś zły
Najpierw pracuj nad rozpoznaniem swojego gniewu, dopiero później na sposobach radzenia sobie z nim. Jest wiele powodów, dla których możesz być zły. Niejeden z nich pewnie będzie jak najbardziej zrozumiały. Zastanów się jednak czy warto ulegać tej emocji?
3. Zapisz to
Czasem zapisanie tego, co wywołuje nasz gniew pozwala go zniwelować. Nie tylko nazywasz swoje emocje i sytuację, ale możesz również nabrać perspektywy.
4. Policz do 100
Choć może się to wydawać trywialne – pomaga. Zajęcie swojego umysłu rzeczą zupełnie inną i niezwiązaną z bodźcem pozwala na uspokojenie emocji. Daje ci to czas na zebranie swoich uczuć i przemyślaną reakcję.
5. Wycofaj się na moment
Praktycznie niemożliwe jest odpowiednie zareagowanie pod wpływem emocji. Twój wybór prawie na pewno nie będzie produktywny, a przecież na takim właśnie ci zależy. Jeżeli czujesz, że zaraz wybuchniesz – wycofaj się. Pozwól emocjom opaść i dopiero wtedy wracaj do tematu.
6. Rusz się
Sport jest świetnym sposobem na rozładowanie emocji. Idź pobiegaj, zmęcz się na siłowni. Podczas ćwiczeń wytworzysz serotoninę czyli hormon szczęścia.
7. Porozmawiaj z kimś
Jeśli czujesz, że problem cię przytłacza – nie bój się do tego przyznać. Zwróć się do jakiejś zaufanej osoby i opowiedz jej o tym. Nie musi od razu podawać gotowych rozwiązań. Sama rozmowa pozwoli ci poczuć ulgę.
8. Zrelaksuj się
Sam najlepiej wiesz, co cię relaksuje. Sięgnij po swoje hobby, kiedy reszta świata daje ci w kość. Pozwoli ci to oderwać się od złych myśli. Jeżeli nie wierzysz w moc własnego hobby – opanuj jedną ze sztuk relaksacji i sięgaj po nią, kiedy jest taka potrzeba.
9. Korzystaj z komunikatów „ja”
Kiedy mówisz o rzeczy, która cię złości używaj zwrotów zawierających „ja” zamiast „ty”. „Ty zawsze krytykujesz to jak wyglądam” zastąp „<ja> źle się czuję, kiedy krytykujesz mój wygląd”. Widzisz różnicę?
10. Nie rozpamiętuj
Ktoś lub coś wyprowadziło cię z równowagi? Zdarza się. Nie poddawaj się jednak temu uczuciu i nie wracaj do niego. Chowanie urazy może ci tylko zaszkodzić. Nie pozwoli pójść naprzód, a nawet w innej sytuacji powstrzyma cię od korzystnej współpracy.