• Okładka artykułu Dwa typy pracowników, które tworzą cały zespół - jakim typem jesteś?
  0
  12 Sie 2019

  Dwa typy pracowników, które tworzą cały zespół - jakim typem jesteś?

  • #praca
  • #typ
  • #pracownik
  • #akcja
  • #reakcja
Bez względu na wykonywaną funkcję w miejscu pracy, każdy pracownik posiada jeszcze jedną cechę - akcję lub reakcję. Te typy pracowników mocno wpływają na sukces jednostki oraz całego zespołu. Poznaj, na czym one polegają i dowiedz się, jakim typem jesteś!

Reakcja

Pracownik o tym typie jest skryty i nie wychyla się ze swoją wiedzą oraz zdolnościami. Zawsze czeka na jasne zlecenie i zwyczajnie wykonuje swoją pracę. Niczym jakby nie miał wystarczająco dużo odwagi, aby wyjść przed szereg i wypowiedzieć swoje zdanie.

Takie osoby zdają sobie sprawę ze swoich umiejętności, ale nie wierzą wystarczająco w samych siebie i uważają, że powinni po cichu zająć się swoimi sprawami. Zdarza się, że mają chęć przebicia się, jednakże szybko to zostaje ugaszone przez stres, wstyd i nieśmiałość. Takie osoby mają większy wpływ na sukces i rozwój zespołu niż na swój własny.

Akcja

Osoby te nie boją się podejmować ryzyka i zawsze śmiało wychodzą z inicjatywą. Chętnie biorą się za wyzwania i dają z siebie 110%. Nie czekają na propozycje i zlecenia, a sami wychodzą naprzeciw ze swoją ofertą.

Zdjęcie Dwa typy pracowników, które tworzą cały zespół - jakim typem jesteś? #1

Taki typ pracownika mocno wyróżnia się z zespołu i bardzo często awansują w mgnieniu oka. Z takim podejściem mają duży wpływ na rozwój zespołu, miejsca pracy, a przede wszystkim siebie.

Można być podwójnym typem?

Wszystko jest zależne od naszej osobowości. Osoby z typem reakcji bardzo często odczuwają potrzebę zmian, mimo że dobrze czują się w swoim spokojnym i bez niespodzianek miejscu pracy.

Z początku jednak takie zmiany mogą być szokiem i potrzeba dużo czasu, aby przyzwyczaić się do zmiany trybu życia. Dzięki temu jednak istnieje możliwość zmiany typu według swoich potrzeb. W ten sposób rozwijamy samych siebie, korzystając również z odpoczynku i bezstresowej pracy.

To samo tyczy się osób z typem akcji. W tym przypadku jednak osoby te mogą mieć problem ze spokojnym wykonywaniem swojej pracy – bez ryzyka, wyzwań i dynamicznych decyzji oraz inicjatyw. Początkowo muszą bardzo się starać, aby pohamować swoją kreatywność. Z czasem jednak zaczną doceniać chwile, w których bezstresowo mogą podjąć się pracy. Będą mogli wykorzystać ten czas, aby zebrać energię do dalszego wspinania się po drabinie swojej kariery.