6 najczęściej popełnianych błędów podczas spotkań towarzyskich. Warto ich unikać!

Podczas spotkań towarzyskich, a także kolacji biznesowych obowiązują zasady savoir vivre'u. Szczególnie w przypadku tych drugich wymagane jest odpowiednie zachowanie i ubiór. Istnieją pewne proste zasady pozwalające na uniknięcie wpadki czy niewłaściwego zachowania. Przedstawiamy zbiór najważniejszych i najczęściej spotykanych błędów, których z łatwością powinniśmy unikać.

1. Brak potwierdzenia obecności / odpowiedź w ostatniej chwili

Jedno z najbardziej irytujących zachowań osób zapraszanych. W przypadku zaplanowanych uroczystości np. wesele należy potwierdzić obecność lub odmówić przyjścia najpóźniej 2 tygodnie przed planowanym wydarzeniem. W przypadku zwykłego spotkania ze znajomymi – możliwie najszybciej. Ważnym jest by unikać odpowiedzi „będziemy jeszcze w kontakcie” jeśli nic nas nie ogranicza, bo tym samym przekazujemy wiadomość, że czekaliśmy aż pojawi się ciekawsza oferta spędzenia czasu, a te zaproszenie było rezerwowym.

2. Pojawienie się z pustymi rękami

Aby zachować się z klasą powinniśmy zabrać ze sobą drobny podarunek idąc na kolację do znajomych. Nie musi być to nic dużego – wino czy zrobiona przez nas sałatka będą na pewno mile widziane.

3. Nieprzedstawienie osoby towarzyszącej

Jeśli idziemy na kolację z osobą towarzyszącą, konieczne jest jej przedstawienie. Najlepiej zrobić to już na początku osobom otwierającym drzwi (gospodarzom), a później wszystkim zgromadzonym. Będzie to mile widziane, a oprócz tego z pewnością zaoszczędzimy stresu osobie przedstawianej. .

4. Położenie telefonu na stole

W każdej sytuacji, również mniej formalnej należy unikać korzystania z telefonu, a nawet jego odłożenia na stole. Będzie to nietaktem, a na dodatek przekażemy wiadomość, że nasz rozmówca nie jest najważniejszy i nie skupiamy na nim należytej uwagi. Jeśli faktycznie czekamy na pilną wiadomość czy telefon – należy uprzedzić o tym naszych towarzyszy.

5. Gestykulowanie ze sztućcami w ręku

Gestykulowanie z nożem w ręku nie jest najlepszym pomysłem – nawet jeśli jesteśmy pod wpływem emocji pamiętajmy, aby najpierw odłożyć sztućce. Gestykulowanie z nimi w ręku jest nie tylko niebezpieczne dla osób obok, lecz również po prostu niegrzeczne. Używajmy sztućców tylko i wyłącznie do nabierania pokarmów.

6. Komentowanie jedzenia

Trzymajmy się dobrej i prostej zasady - o ile nie masz nic pozytywnego do powiedzenia - nie mów nic. Niezależnie czy jesteśmy w restauracji czy u bliskich znajomych krytykowanie posiłku jest nie na miejscu. Lepiej skupić się na pozytywach i pochwalić to danie, które w szczególności nam smakowało.

Natalia Brutkowska

Udostępnij: