"Witam"- nigdy nie zaczynaj ważnego maila w ten sposób!

Jak zacząć ważny e-mail i w sposób formalny zwrócić się do drugiej osoby? Dlaczego lepiej nie używać do tego zwrotu „witam”? Przedstawiamy reguły dotyczące stosowania zwrotów grzecznościowych w wiadomościach!

Nie zaczynaj tak oficjalnego e-maila!

Wiele osób uważa, że pisanie maili jest proste i nieskomplikowane. Nie poświęcają czasu, żeby zadbać o ich właściwą formę. Nie zastanawiają się też nad poprawnym stylem pisania wiadomości elektronicznych, czy nad obowiązującymi zasadami savoir-vivre.

Jak rozpocząć wiadomość mailową?

Jak się okazuje, trudności występują już na samym początku wiadomości. Jak zacząć oficjalnego maila? W jaki sposób formalnie zwrócić się do drugiej osoby? Zwroty takie jak „hej”, „cześć”, czy co gorsza „siema”, na pewno odpadają… Z tego powodu większość osób decyduje się na użycie sformułowania „witam”.

Pożegnaj się ze zwrotem „witam” w e-mailu

Językoznawcy uważają, że nie powinno się zaczynać wiadomości od zwrotu „witam”. Choć to wyrażenie jest powszechnie stosowane, to sygnalizuje nierównorzędność uczestników korespondencji. Ponadto specjaliści twierdzą, że jest nieuprzejme i niegrzeczne.

To nie przywitanie, a powitanie

Po raz pierwszy zwrócił na to uwagę już 10 lat temu sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek- tłumacz, pisarz, wykładowca UJ. Na swoim Facebooku ostrzegł, że będzie ignorował wszystkie maile zaczynające się od "witam". Wyjaśnił, że słowo "witam" nie powinno być używane w mailach, ponieważ nie jest przywitaniem, a powitaniem. Może być używane jedynie w sytuacji, gdy gospodarz podejmuje gościa.

Jak dobrze zacząć e- maila?

Podpowiadamy, jak w takim razie zacząć wiadomość:

  • W korespondencji bardziej oficjalnej, warto używać stylu formalnego. Wiadomości należy rozpoczynać takimi zwrotami jak: Szanowna Pani, Szanowny Panie i Szanowni Państwo.

  • Z kolei wiadomości kierowane do osób posiadających odpowiednie stopnie, tytuły zawodowe, czy naukowe, rozpoczyna się zwrotami takimi jak np. Szanowny Panie Profesorze.

  • W mailach mniej formalnych, warto używać zwrotu Dzień dobry, który jest odpowiedni o każdej porze.

  • Natomiast wiadomości do osób, które znamy, możemy zaczynać od ich imienia lub powitania „cześć”.
Udostępnij: