Pokonaj tremę w sześciu skutecznych krokach!

Zazwyczaj towarzyszy nam w trakcie ważnych wydarzeń, często związanych z wystąpieniem publicznym, przed grupą osób. Odbiera pewność siebie, paraliżuje, powoduje lęk i silny stres. Dowiedz się, czym dokładnie jest trema i jak ją pokonać!

Czym jest trema?

Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „tremere”, które oznacza „trząść się”. Zjawisko tremy towarzyszy nam w trakcie ważnych wydarzeń, często związanych z wystąpieniem publicznym, przed grupą osób.

To zjawisko lękowe, które obejmuje trzy grupy procesów:

  • fizjologiczne- nadmierne pocenie się, przyspieszone tętno, duszności, trudności z oddychaniem, suchość w ustach, uczucie ucisku w żołądku, nudności,
  • behawioralne- drżenie rąk, drgawki, problemy z poruszaniem się,
  • poznawczo-emocjonalne- niepokój, strach i lęk, wzmożone napięcie, drażliwość, zaniki pamięci, problemy z koncentracją, natłok myśli.


Jak pokonać tremę? Zrób to w sześciu krokach!

Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na pokonanie tremy!

Dobre przygotowanie

Dobre przygotowanie jest kluczowe. Mając świadomość, że wszystko umiemy lub zrobiliśmy to co w naszej mocy, łatwiej będzie nam się uspokoić, zebrać myśli i opanować przed publicznym wystąpieniem.

Pozytywne nastawienie

Pozytywne nastawienie przed występem jest szczególne ważne. Powtarzaj sobie, że wszystko będzie dobrze. Należy myśleć być przekonanym, że wszystko pójdzie po naszej myśli, wtedy tak właśnie się stanie!

Wizualizacja

Bardzo ważna jest wizualizacja, czyli zaplanowanie w myślach całego wystąpienia krok po kroku. To także wyobrażenie sobie najgorszego możliwego scenariusza, przy jednoczesnym zaplanowaniu, jak wybrnąć z tej sytuacji.

Postawa

Postawa ciała oraz mimika wpływają na emocje i samopoczucie, więc jeśli chcesz poczuć się pewnie uśmiechnij się i unieś brodę, stań w „pozycji mocy”, czyli z prostym kręgosłupem, trzymając ręce na biodrach.

Pełne skupienie

Maksymalna koncentracja i pełne skupienie na tym, co nas czeka, pomoże przebrnąć przez ten proces. Dzięki temu, że nasze myśli popłyną w innym kierunku, zapomnimy o tremie.

Zaakceptowanie tremy

Skoro wiemy, że trema i tak się pojawi, warto się z tym pogodzić. Zaakceptowanie tremy i oswojenie się z nią, pomoże poradzić sobie z jej objawami. Dzięki temu będziemy mniej zaniepokojeni i skupimy się bardziej na tym, co mamy wykonać.

Udostępnij: