Książki psychologiczne, które zmieniają życie - jakie pozycje warto znać?

Każdy z nas mierzy się z różnymi problemami. Współcześnie już chyba każdy zdaje sobie sprawę, że to, jak radzimy sobie z problemami w dorosłym życiu i jakie mamy usposobienie, zależy w dużej mierze od naszych doświadczeń w dzieciństwie. Czasami, nawet nie musi się wydarzać nic szczególnego. Wystarczy nieodpowiednia doza miłości od rodziców, braki w spełnieniu podstawowych potrzeb emocjonalnych, abyśmy jako dorośli mierzyli się z poczuciem niskiej wartości czy kompleksami. Z drugiej strony, sam pęd życia, konieczność budowania kariery w oparciu o "wyścig szczurów", spełnianie oczekiwań osobistych, społecznych, sprawia, że coraz trudniej radzić nam sobie z samym sobą. Nie każdy ma czas, środki lub odwagę, aby skorzystać z pomocy profesjonalnego psychologa, ale na szczęście - mamy książki. Psychologiczne poradniki, jak radzić sobie na co dzień, bywają bardzo pomocne. Mnogość pozycji jest jednak tak wielka! Jakie książki warto znać? Czy książki naprawdę mogą pomóc? Po jakie tytuły warto sięgnąć?

Czy książka psychologiczna pomaga?

Niedoceniana prawda jest taka, że wiele osób zmaga się z takimi samymi problemami jak ty. Na świecie jest ponad 7 mld ludzi, więc twój problem na pewno nie jest unikalny. Oznacza to również, że jest duża doza prawdopodobieństwa, że znaleziono rozwiązania twojego problemu, zbadano mechanizmy, stojące za takim a nie innym zachowaniem. Wbrew pozorom, jest to informacja bardzo budująca.

Skoro problem jest znany powszechnie, istnieje także spora szansa, że został już opisany, upubliczniony w formie książki, a co więcej - istnieje na jego temat więcej niż jedna pozycja książkowa. To także dobra informacja, bo daje ci możliwość wyboru. Minusem może być jednak to, że jeśli istnieje kilka pozycji na ten sam temat, to trudno zdecydować się na konkretną z nich. O tym jednak napiszę nieco później.

No dobrze, ale główne pytanie brzmi - czy czytając książkę, tak po prostu, naprawdę mogę sobie pomóc? Otóż, to zależy. Samo przeczytanie książki psychologicznej daje nam pewna wiedzę. Uświadamia nam mechanizmy, które stoją za ludzkim zachowaniem, pozwala zrozumieć ogólny problem, w którym możemy się nieraz przejrzeć jak w lustrze. Natomiast drugą sprawą, jest wcielenie w życie rad, jakie znajdziesz w takiej książce. Przecież znanie technik pływackich i rodzajów styli pływackich nie sprawi automatycznie, że jesteś świetnym pływakiem. To, co jest tutaj istotne, to praktyczna nauka pływania. Z psychologią jest tak samo - musisz praktykować, wykonywać ćwiczenia, wdrażać w życie przeczytane rady. Wówczas owszem - książka może ci pomóc w 100%. Z drugiej strony, musisz mieć świadomość, że jeśli szukasz pomocy i zrozumienia siebie i innych w jakikolwiek sposób i poszerzasz swoja wiedzę - już sama ta czynność wpływa pozytywnie na Ciebie.

Rodzaje książek psychologicznych

Książkowych propozycji poradników psychologicznych znajdziesz całkiem sporo. Oczywiście, nie wszystkie z nich mogą cie interesować, chyba, że chłoniesz wszystko, co oferuje tak ciekawa nauka jak psychologia. W większości jednak sięgamy po te książki, które dotyczą bliskich nam tematów i problemów, z jakimi się zmagamy.

Biorąc pod uwagę powyższe, możemy rozróżnić niejako cztery rodzaje książek psychologicznych. Pierwsze, najbardziej ogólne to książki o zachowaniach ludzkich. Mówią nam one np. o podziale ludzi na kilka rodzajów z uwagi na np. charakter, emocjonalność itp. Każdy badacz może stosować różne nazwy na podobne zjawiska. Takie książki mówią ogólnie o procesach psychologicznych, jakich wszyscy się poddajemy.

Druga kategoria to książki o szczęściu. Słyszałeś o hygge? A może o ikagai? Każdy naród może prezentować swoja definicję na szczęście i to, jak je osiągnąć. Tego rodzaju pozycje mogą nam pomóc zmienić swój sposób myślenie czy postępowania, abyśmy to szczęście w życiu dostrzegali.

Trzecią kategorią są książki o emocjach. Każdy z nas się z nimi zmaga. Tak naprawdę bez nich, nie ma żadnych interakcji ani życia. Wbrew pozorom, problem z emocjami, jakkolwiek go zdefiniujemy, posiada większość z nas. Książki zatem uczą nas rozumieć swoje emocje, a także radzić sobie z nimi.

Na końcu, dość popularną kategorię, stanowią książki o związkach. Interakcje między ludźmi już same w sobie są trudne, a gdy jeszcze spotykają się dwie osoby, posiadające odrębne oczekiwania i marzenia - sama miłość może nam nie wystarczyć. Potrzebne jest zrozumienie, szacunek, kompromis. Książki pozwalają nam właśnie na to zrozumienie dwóch bardzo bliskich sobie stron.

Pozycje, warte poznania

Znasz już co nieco teorii, a jakie są faktycznie książki psychologiczne które zmieniają życie?

Każdy poradnik może wskazać ci różne pozycje, które warto poznać. Oczywiście, wszystko zależy także od tego, jaki temat cię interesuje - czy wolisz zająć się szczęściem, związkiem czy emocjami (choć właściwie te tematy przeplatają się między sobą).

Na pewno pozycje tzw. klasyczne, które warto poznać to Dale Carnegie Jak przestać się martwić i zacząć żyć oraz Jak zjednać sobie ludzi i zdobyć przyjaciół.

Poza tym, warto znać takie pozycje jak Jak lepiej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych Christel Petitcollin, Psychologia konfliktów Tomasz Witkowski, Stanisław Chełpa, Zarządzanie stresem, czyli jak sobie radzić w trudnych sytuacjach Mike Clayton, Mózg psychopaty James Fallon, Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym Daniel Kahneman, Wywieranie wpływu na ludzi Roberto Cialdini, Psychologia szczęścia Janusz Czapiński, Inteligencja emocjonalna Daniel Goleman, Psychologia miłości Bogdan Wojciszke, Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus John Grey.

Pamiętaj, że powyższa lista jest tylko sugerowaną. Zachęcam, aby każdy z nas szukał interesujących pozycji takich, jakie cię inspirują i jakich potrzebujesz.

Udostępnij: