O której godzinie usiąść do kolacji wigilijnej?

O której godzinie usiąść do wigilijnej wieczerzy? Co mówi na ten temat tradycja? Sprawdź odpowiedzi na jedne z najczęściej zadawanych pytań przed Bożym Narodzeniem!

    O której godzinie usiąść do kolacji wigilijnej?

    Zgodnie z tradycją do wigilijnej wieczerzy powinno się zasiąść wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy. To symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie.

    Pierwsza gwiazdka na niebie o tej porze roku pojawia się stosunkowo wcześnie. Słońce zachodzi około godziny 15:30-16:00, zatem gwiazdy mogą być widoczne niedługo potem, bo już od godz. 16:30.

    Tradycyjna wieczerza wigilijna

    W wielu polskich domach Wigilia rozpoczyna się od wspólnej modlitwy oraz czytania fragmentu Ewangelii Łukasza o narodzinach Jezusa. Następnie domownicy łamią się opłatkiem, składając sobie przy tym życzenia. Po tym siadają do stołu, na którym zwyczajowo pojawia się 12 potraw.

    12 potraw na wigilijnym stole

    Na wigilijnym stole powinny znaleźć się potrawy przyrządzone z płodów ziemi, które symbolizują dostatek, witalność i szczęście.

    Według chrześcijańskiej tradycji 12 potraw odnosi się do 12 apostołów, a według wierzeń ludowych ich liczba to nawiązanie do 12 miesięcy w roku. Zwyczaj nakazuje, aby skosztować każdej z przygotowanych potraw, ponieważ to zapewni nam szczęście i dobrobyt w nadchodzącym roku.

    W wielu domach tradycyjne wigilijne menu wygląda następująco:

    1. Barszcz czerwony z uszkami
    2. Karp smażony
    3. Śledź w śmietanie
    4. Kapusta z grzybami
    5. Pierogi z kapustą i grzybami
    6. Sałatka jarzynowa z majonezem
    7. Kluski z makiem
    8. Kompot z suszonych owoców
    9. Makowiec
    10. Piernik
    11. Kutia
    12. Chleb

    Gwiazdka, Aniołek i Mikołaj mają ręce pełne roboty

    Po wigilijnej wieczerzy nadchodzi czas rozpakowywania prezentów, które wcześniej kładzie się pod choinką. W różnych regionach Polski za dostarczenie świątecznego podarunku odpowiedzialne są inne postacie. Na Mazowszu prezenty przynosi Mikołaj, z kolei na Kaszubach, Kujawach, Pomorzu Zachodnim i Wielkopolsce, dzieci otrzymują podarunki od Gwiazdora. Na Górnym Śląsku podarunki przynosi dzieciątko, a w Małopolsce i na Podkarpaciu- aniołek.

    ZOBACZ TAKŻE: Kiedy powinno się ubrać choinkę na święta?

    Udostępnij: