Jak pojednać się z kimś na Święta?

Konflikty i zatargi z bliskimi mogą sprawić, że Boże Narodzenie nie dla wszystkich jest radosnym i magicznym czasem. To jednak najlepszy czas na to, by wyciągnąć rękę na zgodę, zażegnać kłótnie i pogodzić się z tymi, na których nam zależy.

  Jak pogodzić się z kimś na Święta?

  Święta to czas, który sprzyja refleksjom. To najlepszy okres na przebaczenie, wyciagnięcie ręki na zgodę i pojednanie się z bliskimi. Dzięki temu Boże Narodzenie będzie wypełnione radością, życzliwością i spokojem! Podpowiadamy, jak pogodzić się na Święta!

  Najważniejsze są dobre chęci

  Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad kłótniami i przychodzą one nam aż nazbyt łatwo. Natomiast już wyciągnięcie ręki na zgodę bywa o wiele trudniejsze. Zażegnanie konfliktu nie jest łatwe, szczególnie gdy długo chowamy urazy i żale za dawne krzywdy. Warto jednak pamiętać o tym, że najważniejsza w pojednaniu się jest sama chęć, by to zrobić.

  Czas na szczerość

  W takiej sytuacji warto podejść do sprawy na spokojnie i uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie – o co w ogóle poszło? Dlaczego doszło do kłótni? Co chciałam osiągnąć ja, do czego dążyła druga strona? Czy to nie zabrnęło za daleko? Uczciwość wobec siebie i zmierzenie się z trudnymi emocjami, pomoże rozpocząć proces pojednania.

  Zrób pierwszy krok

  Pierwszym krokiem do pogodzenia się z kimś w bożonarodzeniowym okresie, może być wysłanie kartki z życzeniami, krótka rozmowa telefoniczna, wiadomość lub przełamanie się opłatkiem. Gdy uczynimy pojednawczy gest i otworzymy swoje serce, proces przebaczenia może się zacząć.

  Nie wypominaj przeszłości

  Nieustanne myślenie o konflikcie, rozpamiętywanie dawnych urazów i wypominanie błędów z przeszłości, jest jak kamień, który ciągnie nas w dół. Pielęgnowanie krzywd, powracanie do nich i przeżywanie raz po raz, blokuje nam dostęp do szczęścia i nie pozwala pójść dalej. Jedynym skutecznym sposobem na odcięcie lin, które go trzymają i uwolnienie się od tego ciężaru jest… wybaczenie.

  Naucz się wybaczać

  Wybaczenie to najlepszy sposób na pozbycie się negatywnych emocji i osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Nie bój się także używać słowa „przepraszam”. Gdy to robisz, po prostu szczerze wyjaśnij, dlaczego jest ci przykro i za co przepraszasz. Dobrze, gdy zaproponujesz także jakieś rozwiązania na przyszłość i zapewnisz drugą stronę, że nie popełnisz więcej tego błędu.

  Oczyść atmosferę

  Jedno jest pewne, spotkanie skłóconych członków rodziny przy wigilijnym stole, fałszywe uśmiechy i udawanie, że wszystko jest w porządku, na pewno zepsuje świąteczny nastrój. Oczyszczenie atmosfery przed świętami przyniesie nam wiele dobrego, dlatego warto spróbować pojednać się z bliskimi!

  ZOBACZ TAKŻE: Jak pojednać się z kimś na Święta?

  Udostępnij: