Gesty, które świadczą o kłamstwie w żywe oczy! Warto je znać!

Ludzie dopuszczają się kłamstwa z różnych powodów. Czasami wpływ na to mają okoliczności, a czasami po prostu cechy człowieka. Nie da się ukryć, że są osoby, którym kłamstwo przychodzi łatwo i kłamią bez mrugnięcia oka. Poznaj 8 gestów dzięki, którym poznasz, że ktoś kłamie w żywe oczy.

Czasami ludzie kłamią, aby ukryć swoje wady, chronić wizerunek lub aby uniknąć konsekwencji. Mogą posuwać się do kłamstwa, aby zyskać przewagę lub aby uniknąć konfliktów. Są również i tacy, którzy wykorzystują kłamstwo, aby zwrócić na siebie uwagę bądź ochronić innych. Poznaj 8 gestów, które świadczą o tym, że twój kolega, przyjaciel, partner lub dziecko kłamią w żywe oczy.

ZOBACZ TAKŻE: Jak przyłapać kłamcę na gorącym uczynku? Wykorzystaj „metodę trójkąta”!

Po tych gestach rozpoznasz kłamcę

1. Zasłanianie ust - jest to ruch obronny, który ma na celu ukrycie fałszywej informacji. Kłamca może zaciskać wargi, zakrywać usta ręką lub chować twarz w dłoniach. Tym samym często nie chce, aby zdradziła go mimika twarzy.

2. Krzyżowanie ramion - wskazuje to na niechęć dzielenia się informacjami. Jest to sygnał, że kłamca czuje się zagrożony i potrzebuje ochrony.

3. Silne potwierdzenie - jeśli ktoś używa wykrzykników w swojej mowie lub powtarza się może oznaczać, że kłamie. Jest to jego sposób, aby przekonać rozmówcę, że mówi prawdę.

4. Dotykanie ust - dotykanie nosa lub uszu jest naturalną reakcją związaną z lękiem i napięciem. Może to być podświadomy instynkt ukrycia ust lub zwiększenie adrenaliny, która wpływa na podrażnienie skóry.

5. Unikanie kontaktu wzrokowego - może to wskazywać na niepewność i niechęć dzielenia się informacjami. Kłamca może czuć się winny, dlatego też unika kontaktu wzrokowego, aby się nie zdradzić.

6. Zaciśnięte pięści - mogą wskazywać na napięcie i stres związany z kłamaniem. To naturalna reakcja organizmu na stresujące sytuacje.

7. Niepokojąca postawa ciała - kiedy ktoś nieruchomieje lub przenosi ciężar ciała z nogi na nogę, może to wskazywać na napięcie i stres związany z kłamstwem.

8. Pocieranie dłoni - kłamca może czuć się zagrożony, a nawet gotowy do obrony dlatego też często pociera lub zgniata swoje dłonie. Jest to także naturalna reakcja organizmu na stres.

Nie da się ukryć, że kłamstwo często doprowadza do utraty zaufania, a długotrwałe mówienie nieprawdy może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Trzeba tym samym dążyć do mówienia prawdy i tym samym budowania trwałych i szczerych relacji, które będą oparte na zaufaniu.

Udostępnij: