Jak przyłapać kłamcę na gorącym uczynku? Wykorzystaj „metodę trójkąta”!

Ludzie mijają się z prawdą z różnych pobudek, a najczęściej nie są one zbyt szlachetne. Chcą odnieść korzyść, zyskać coś lub celowo kogoś skrzywdzić. Choć powody nieszczerości są różne, to kłamstwa są bolesne i bardzo krzywdzące dla osoby, która pada ofiarą oszustwa. Jak sprawdzić, czy ktoś Cię okłamuje? Wykorzystaj „metodę trójkąta”!

  Chcesz przyłapać kogoś na kłamstwie? Wykorzystaj „metodę trójkąta”!

  Karen Donaldson jest trenerką komunikacji i ekspertem od mowy ciała. W rozmowie z portalem Business Insider, podpowiada jak przyłapać oszusta na gorącym uczynku. Jej „metoda trójkąta” to skuteczne narzędzie, które pozwala wychwycić oznaki kłamstwa w mowie, oczach i ruchach ciała. Ze względu na jej trójstronne podejście, może pomóc ustalić, czy ktoś naprawdę jest uczciwy, czy próbuje Cię oszukać.

  ZOBACZ TAKŻE: „Ty mnie do tego zmuszasz” – 4 toksyczne teksty facetów na usprawiedliwienie swojego zachowania!

  Metoda trójkąta- jak to działa?
  1. Zwróć uwagę na to, jak ludzie mówią

  Trenerka podpowiada, żeby w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jak ktoś się wypowiada:

  Kiedy mówimy prawdę, to słowa są jak potok, który płynie naturalnie. Wydarzenia, które opowiadamy, są w naszej pamięci, ponieważ naprawdę miały miejsce. Kiedy wzorce wypowiedzi zaczynają być chaotyczne, przeplatane długimi przerwami, a później zawierają wiele nowych informacji, które ponownie ucinają się w pewnej chwili, prawdopodobnie ktoś wciska nam nieprawdziwą historię.

  1. Zwróć uwagę na mimikę twarzy

  Donaldson radzi, aby zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze płynące z ruchów głowy, twarzy i oczu:

  Na przykład, jeśli ktoś twierdzi, że czegoś nie zrobił, ale potakuje, albo przysięga, że mówi prawdę, a przecząco kręci głową, trzeba być ostrożnym. To znak ostrzegawczy niezdecydowania, a być może nawet kłamstwa. (…) Kiedy ktoś nagle zaciska usta, to być może sygnał powstrzymywania informacji. Jest coś, czego nie chce powiedzieć.

  Ekspertka mówi, że należy przyjrzeć się oczom rozmówcy. Dużo mogą powiedzieć nagłe spojrzenia w górę lub dół, bądź mruganie:

  Kiedy mrugamy szybciej, jest to reakcja na odczuwanie niepokoju, zdenerwowania, powstrzymywanie czegoś lub mówienia rzeczy, które niekoniecznie są prawdą.

  1. Zwróć uwagę na to, co dzieje się z resztą ciała

  Donaldson wskazuje, że mowa ciała łatwo zdradza kłamcę. Nadmierne drapanie się, dotykanie, czy pocieranie mogą być sygnałem alarmowym. Gestykulowanie, machanie rękami, kręcenie się, nagłe zmiany pozycji, oznaczają, że ktoś jest wyjątkowo niespokojny, bo być może coś przed tobą ukrywa.

  Z reguły nasze ciała mówią prawdę, chyba że jesteśmy mistrzami w ich kontrolowaniu.

  Udostępnij: