10 marca Dzień Mężczyzny! Czym różni się od Dnia Chłopaka?

Dzień Kobiet obchodzimy raz w roku 8 marca. Panowie w ciągu roku świętują dwa razy. Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa odrębne święta. Pierwsze z nich obchodzimy 30 września natomiast drugie 10 marca. Czym się różnią i do kogo są skierowane?

Dzień Chłopaka

30 września obchodzimy Dzień Chłopaka, który skierowany jest do dzieci i nastolatków. Dedykowany jest także naszym młodszym braciom, synom oraz sympatiom. Dzień Mężczyzny natomiast skierowany jest w stronę dojrzałych mężczyzn, aby podkreślić ich wkład w rodzinę, małżeństwo, a także wkład w wychowanie dzieci.

Dzień Mężczyzny

Jest to w Polsce stałe święto, które co roku obchodzimy 10 marca, czyli dwa dni po Dniu Kobiet. Warto podkreślić, że to święto ma krótszą tradycję niż Dzień Kobiet, ponieważ jego obchodzenie rozpoczęła się 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Wybór tego dnia nie był przypadkowy, gdyż to właśnie wtedy reprezentacja powyższego kraju grała ważny mecz na Mundialu. Uważa się to za wydarzenie przełomowe, które zjednoczyło mieszkańców tego skonfliktowanego państwa.

Organizacja Narodów Zjednoczonych niedługo później podjęła decyzję, aby oficjalnie ustanowić Dzień Mężczyzny 10 marca. Święto to ma na celu promowanie wartości mężczyzn oraz podkreślenie ich wzorów do naśladowania.

Początkowo niektórzy proponowali inną datę na obchodzenie tego święta, które według nich miało być wpisane w kalendarzu 4 kwietnia. Wówczas w okresie PRL-u w szkołach oraz zakładach pracy panowie otrzymywali drobne podarunki, a w szkołach organizowano uroczyste obchody. Jednak kościół katolicki i prawosławny 10 marca wspomina 40 Męczenników z Sebasty i to miało zadecydować o wyborze Dnia Mężczyzny 10 marca.

Choć w Polsce obchodzimy zarówno Dzień Chłopaka oraz Dzień Mężczyzny, to w wielu krajach na świecie dzień skierowany w stronę Panów wypada w innych miesiącach, jak i dniach.

7 lutego na Malcie,
5 kwietnia w Wielkiej Brytanii i Irlandii,
15 lipca w Brazylii,
7 października w Norwegii,
19 listopada w Indiach i Meksyku,
25 listopada w Kanadzie.

Podsumowując, Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny to dwa różne święta, obchodzone w różnych krajach i z różnymi celami. Dzień Chłopaka jest przeznaczony dla chłopców w wieku szkolnym, a Dzień Mężczyzny dla mężczyzn w każdym wieku, z naciskiem na ich rolę w społeczeństwie i rodzinie.

ZOBACZ TAKŻE: Zakazane prezenty na Dzień Kobiet. One mogą sygnalizować, że mężczyzna zdradza swoją partnerkę

Udostępnij: