Żona zwierzyła się księdzu, że mąż ją bije! To, co doradził jej duchowny wywołało burzę w sieci!

W środowisku katolickim wyznania wiernych księdzu są zazwyczaj kwestiami intymnymi i pełnymi zaufania. Kiedy jedna z internautek zwróciła się do duchownego z pytaniem o postępowanie w sytuacji przemocy ze strony męża, nikt nie mógł przewidzieć, jakie kontrowersje wywoła jego odpowiedź.

Odpowiedzi na to zdarzenie udzielił ksiądz, który prężnie działa na TikToku. Jego odpowiedź, choć wywołała nie małe kontrowersje, jest zgodna z tym, czego naucza kościół katolicki.

Czym jest rozwód kościelny?

Dla osoby wierzącej, która zawiera sakramentalny ślub kościelny, ważne jest zrozumienie, że rozwód kościelny jest rzadkością.

ZOBACZ TAKŻE: Ministerstwo wydało ważny komunikat związany z BLIKIEM! Grozi utratą pieniędzy...

W większości przypadków małżeństwo kościelne nie zostaje rozwiązane formalnie przez kościół, lecz może zostać unieważnione.

Choć zdarzają się wyjątki, które trafiają do mediów, proces ten jest skomplikowany i wymaga szczególnej decyzji kościelnej.

Dla wielu osób rozwód kościelny nie jest priorytetem, jednak dla niektórych jest istotny z perspektywy ich wiary i duchowego rozwoju.

Jakiej rady udzielił duchowny?

Ksiądz Piotr Jarosiewicz, aktywny w mediach społecznościowych, dostał pytanie od jednej z internautek dotyczące sytuacji, gdzie mąż stosuje przemoc fizyczną i nadużywa alkoholu. Kobieta wyznała, że obawia się odejścia od męża z powodu przysięgi złożonej przed Bogiem oraz lęku przed grzechem.

W odpowiedzi ksiądz Jarosiewicz sugeruje rozważenie separacji jako jedno z rozwiązań, zarówno czasowej, jak i trwałej. Podkreśla, że taka decyzja może pomóc w uniknięciu grzechu.

Jest coś, co się nazywa separacja, czasowa bądź trwała. Z separacją wiąże się to, że przede wszystkim jest czas dla tego człowieka, żeby się zastanowił, żeby spróbował powalczyć o sobie, żeby się zmienił – podkreślił ksiądz

Duchowny zaznaczył również, że:

W czasie separacji można wciąż korzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz uczestniczyć w Eucharystii. To nie jest grzech, lecz ważne i pomocne wsparcie w obliczu takiej sytuacji

Odpowiedź wywołała burze w sieci

Po odpowiedzi księdza na pytanie zrozpaczonej kobiety, jego konto zalewały komentarze od internautów obserwujących jego konto.

Niektórzy poparli sugestię księdza dotyczącą separacji, twierdząc, że może to pomóc kobiecie znaleźć bezpieczne środowisko.

Inni byli oburzeni odpowiedzią księdza, argumentując, że separacja nie spowoduje zmiany w mężu i że kobieta powinna mieć szansę na normalne życie i szczęśliwy związek z kimś innym.

Jeśli on nigdy się nie zmieni, to kobieta ma trwać w stałej separacji ?! Dlaczego ona ma znowu cierpieć i nie móc kiedyś być szczęśliwą z kimś innym? Rozwód zawsze oznacza wykluczenie z sakramentów? - zapytała jedna z internautek

Stanowisko Kościoła

Kościół rzymskokatolicki stanowczo broni nierozerwalności sakramentalnego małżeństwa, uznając je za wieczne przymierze pomiędzy ochrzczonym mężczyzną i kobietą. Nauczanie to opiera się na słowach Jezusa, który podkreślił, że to, co Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela (Mt 19, 6). Biblijne przesłanie jest jasne, małżeństwo jest sakramentem nierozerwalnym.

W przypadku rozwodów cywilnych, Kościół rozumie ich konieczność w sytuacjach, gdzie jest to niezbędne dla ochrony praw i bezpieczeństwa małżonków oraz dzieci. Jednakże nie uznaje on rozwodów w sensie rozwiązania sakramentalnego małżeństwa.

Unieważnienie małżeństwa, zwane również "rozwodem kościelnym", jest możliwe, gdy małżeństwo było nieważne od początku z powodu braku wolnej woli, oszustwa, czy innych poważnych wad, które uniemożliwiają zawarcie małżeństwa zgodnie z nauką Kościoła.

Kościół katolicki podejmuje duże wysiłki w wsparciu małżeństw i rodzin poprzez różne formy wsparcia duchowego i praktycznego, takie jak poradnictwo małżeńskie i rekolekcje.

W przypadku osób rozwiedzionych, które nie weszły w nowe związki, mogą one nadal uczestniczyć w życiu sakramentalnym Kościoła.

Osoby, które weszły w nowe związki, mają trudniejszą sytuację duszpasterską, ale Kościół stara się oferować im wsparcie i pomoc.

Udostępnij: