3 maja przypadają dwa ważne święta! Czy w tym dniu trzeba iść do Kościoła?

3 maja to nie tylko święto narodowe upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja, ale także istotna data w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Czy w tym dniu trzeba iść do Kościoła?

3 maja to szczególny dzień w polskim kalendarzu, zazwyczaj kojarzony z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Obchody tego historycznego wydarzenia zostały oficjalnie ustanowione w 1919 roku, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Niestety, tradycja ta została przerwana, ale odrodziła się w 1990 roku. Konstytucja ta, będąca drugim dokumentem tego rodzaju na świecie, jest jednym z najważniejszych momentów w historii Polski.

Jednakże niewielu wie, że 3 maja obchodzone jest także inne święto.

Święto kościelne obchodzone 3 maja

3 maja to nie tylko dzień upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale także okazja do obchodzenia Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

To święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 roku na wniosek polskich biskupów.

Ich celem było podkreślenie związku tego dnia z historycznym wydarzeniem uchwalenia konstytucji oraz upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości, wywalczonej dwa lata wcześniej.

ZOBACZ TAKŻE: Majówka w pracy? Na jakie przywileje można liczyć?

Duchowni pragnęli uczcić Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jako hołd dla kolejnego istotnego wydarzenia - ślubów lwowskich, które miały miejsce w 1656 roku za panowania króla Jana Kazimierza. To właśnie wtedy, gdy Polska zmagała się z potopem szwedzkim, w Katedrze we Lwowie władca oddał kraj pod opiekę Matki Boskiej, nadając Jej tytuł Królowej Korony Polskiej.

Czy w tym dniu trzeba iść do Kościoła?

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, choć ważne dla polskich katolików, nie jest dniem, w którym obowiązuje udział w mszy świętej.

Oznacza to, że osoby praktykujące nie są zobowiązane do uczestnictwa w obrzędach kościelnych tego dnia. Jednakże duchowni często zachęcają wiernych do aktywnego udziału w liturgii oraz innych uroczystościach z okazji tego święta.

Zdjęcie 3 maja przypadają dwa ważne święta! Czy w tym dniu trzeba iść do Kościoła? #1

Choć brak obowiązku uczestnictwa w mszy świętej tego dnia, dla wielu osób jest to okazja do zgromadzenia się w kościele i modlitwy w wspólnocie wiernych. Udział w liturgii może być dla wielu katolików sposobem na wyrażenie swojej wiary i uczczenie Maryi jako Królowej Polski.

Dlatego też, chociaż brak jest prawnego nakazu uczestnictwa w mszy w tym dniu, wielu katolików wybiera się do kościoła, aby wspólnie modlić się i uczcić Maryję w roli Królowej Polski. To dla wielu wiernych istotny czas refleksji, wdzięczności oraz oddania hołdu Matce Bożej za jej opiekę nad Polską.

Udostępnij: